Piękny uśmiech, zdrowe zęby, brak wad zgryzu i wymowy to wszystko dzięki zastosowaniu aparatu ortodontycznego. Nie dla wszystkich jednak ta metoda jest wskazana, ponieważ ma również swoje wady. Czy można mieć proste zęby bez aparatu ortodontycznego? Sprawdź, jakie rozwiązania oferuje Centrum Stomatologii Smiles Clinic Wrocław.

Leczenie ortodontyczne – kiedy jest potrzebne?

Zazwyczaj leczenie ortodontycznie kojarzy się z kwestiami estetycznymi. Do ortodonty wybierają się najczęściej osoby, którym zależy na pięknym uśmiechu i prostych zębach. To jednak niejedyny powód, dla którego warto skorzystać z tej metody leczenia.

Do ortodonty warto się wybrać z takimi problemami jak:

Wady zgryzu – przodozgryz, tyłozgryz, stłoczenie zębów, czy też zgryz otwarty, lub zgryz głęboki.

Bóle stawów żuchwowych oraz głowy – nieprawidłowo ukształtowany zgryz powoduje napięcia mięśni żuchwy, a z czasem również głowy. Poprawa wady zgryzu niweluje nawracające bóle.

Paradontoza – czyli zapalenie przyzębia to najczęściej występująca choroba zębów wśród Polaków. Jedną z przyczyn, ją wywołujących są problemu z nieprawidłowym zgryzem.

Wady wymowy — zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Wypadające plomby oraz problemy z pękającymi i kruszącymi się zębami – mogą również wskazywać na poważne wady zgryzu.

Konsultacja ortodontyczna jest również potrzebna, jeśli w najbliższej rodzenie są osoby z poważnymi powikłaniami wywołanymi wadami zgryzu. Badania wykazują, że wady zgryzu są dziedziczne.

Wady klasycznych aparatów ortodontycznych

Budowa klasycznego aparatu ortodontycznego oparta jest na łuku wykonanym z ze stali, który rozpycha zęby oraz łączy podstawowe elementy aparatu, czyli zamki oraz ligatury, które są przyklejane do zębów. Zamki mogą być wykonane z metalu, porcelany, a nawet kryształu. Taka budowa aparatu ma jednak swoje wady. Są to między innymi:

 • bóle i dyskomfort przez kilka dni po założeniu aparatu;
 • problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej;
 • zwiększone ryzyko pojawienia się próchnicy;
 • uszkodzenie szkliwa;
 • recesje przyzębia;
 • podrażnienie błony śluzowej jamy ustanej.

Z klasycznych aparatów ortodontycznych nie mogą korzystać osoby zmagające się z takimi zaburzeniami, jak:

 • cukrzyca;
 • choroby powodujące obniżenie odporności organizmu;
 • choroby przyzębia;
 • choroby miazgi zęba;
 • stany zapalne jamy ustnej;
 • zaburzenia hormonalne.

Invisalign w Centrum stomatologicznym Smiles Clinic Wrocław

Dla osób, które nie mogą skorzystać z tradycyjnych aparatów ortodontycznych, oraz tych, którzy cenią sobie komfort i estetyczny uśmiech, jest inne nowoczesne rozwiązania. Invisalign – przezroczyste nakładki prostujące zęby we Wrocławiu. Jest to nowa metoda pochodząca z USA, która pozwala na skuteczne leczenie licznych wad zgryzu, bez stalowych zamków i prętów.

Nakładki Invisalign są wykonywane ze specjalnego tworzywa sztucznego, są przezroczyste i można je samodzielnie nakładać oraz zdejmować. Takie rozwiązanie umożliwia skutecznie dbać o higienę jamy ustnej oraz czystość nakładki.

Invisalign w Centrum stomatologicznym Smiles Clinic Wrocław to profesjonalna opieka ortodontyczna. Podczas pierwszego spotkania zostanie przeprowadzony wywiad oraz zdjęcia RTG i skany  wewnątrzustne. Na tej podstawie opracowywane są modele 3D, które służą do opracowywania planu terapii z użyciem nakładek Invisalign, obejmujący:

 • Zakres przesunięcia zębów,
 • Czas trwania terapii,
 • Ilość potrzebnych nakładek Invisalign.

W Centrum stomatologicznym Smiles Clinic we Wrocławiu każdy pacjent dostaje indywidualnie dopasowany zestaw nakładek Invisalign do leczenia wad zgryzu.

Czas terapii z zastosowaniem nakładek wynosi od 18 do 24 miesięcy. Każdy pacjent otrzymuje również dostęp do aplikacji, która zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące nakładek, oraz ich pielęgnacji, odpowie na najczęściej zadawane pytania, a przede wszystkim pilnuje czasu noszenia nakładki. Jest to niezwykle pomocne i praktyczne rozwiązanie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat nowoczesnego aparatu ortodontycznego Invisalign, skontaktuj się z naszym Centrum Stomatologicznym Smiles Clinic Wrocław.