Psychologowie są zgodni: po pandemii nic nie będzie takie samo, a psychologiczne skutki koronawirusa i restrykcji z nim związanych w pełni uwidaczniać się zaczną dopiero niebawem. Dopóki mamy poczucie walki, adrenalina nakręca organizm i nie zatrzymujemy się na dłużej w refleksji. Dopiero kiedy życie zacznie wracać do normy, w pełni odczujemy problemy, które narosły, a zastana sytuacja może sprawdzić, że będziemy potrzebowali pomocy z zewnątrz. Czy warto pójść do psychologa, aby poradzić sobie z tymi okolicznościami? Jaki dobry psycholog we Wrocławiu będzie w stanie nam pomóc? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się poniżej.
1. Koronawirus, psycholog a samotność
2. Przewlekły stres. Jak może pomóc dobry psycholog we Wrocławiu?
3. Strach. Czy warto pójść do psychologa, by sobie z nim poradzić?
Liczne sondaże przeprowadzone w Polsce i na całym świecie potwierdzają, że psychologiczne skutki pandemii to fakt. Wiele specjalistycznych instytucji (np. WHO, CDC, NHS, NFZ), udostępniło w obrębie swoich stron internetowych sekcje z poradami na temat radzenia sobie z takimi trudnościami. Warto w obliczu sytuacji, jaką jest lęk czy samotność w trakcie epidemii – poradnik psychologiczny potraktować jako wskazówki. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające, pomoc specjalisty będzie niezbędna.
Koronawirus, psycholog a samotność
Przed ogłoszonym na szczeblu centralnym lockdownem każdy z nas miał możliwość wchodzenia w wiele interakcji na co dzień. Chodziliśmy do pracy, na zajęcia sportowe czy hobbystyczne, do restauracji, spotykaliśmy się ze znajomymi… Później właściwie z dnia na dzień zostaliśmy skazani na zamknięcie się w domu i przebywanie w samotności lub jedynie z najbliższą rodziną. Wydawałoby się, że ta druga sytuacja jest znacznie bardziej komfortowa: wszak partner i dzieci to ci, których wybraliśmy na całe życie. Okazuje się jednak, że przymusowa bliskość może pogłębiać poczucie samotności. Codzienne, z pozoru błahe problemy, narastają do rangi poważnych kwestii, które nie znajdują ujścia i katalizatora na zewnątrz. Wrażenie niezrozumienia, niemoc wygadania się czy odreagowania przyczynia się do powstawania frustracji. Czy warto pójść do psychologa w tej sytuacji? Zdecydowanie tak. Rozmowa ze specjalistą pozwoli uporządkować wiele kwestii.
Przewlekły stres. Jak może pomóc dobry psycholog we Wrocławiu?
Zmuszeni do zamknięcia się w domach Polacy w szybkim czasie musieli mocno przeorganizować swoje życie. Nic dziwnego, że taka sytuacja wywołała w nich ogromny stres, który na dodatek nie ustąpił szybko, a trwał tygodniami. Brak kontaktu z innymi ludźmi, a nawet brak ruchu na świeżym powietrzu nie pomógł. Psychologowie spodziewają się, że najbliższy czas będzie okresem wzmożonej zachorowalności na schorzenia związane w dużym stopniu właśnie z utrzymującym się przewlekłym stresem. Mogą to być zaburzenia lękowe oraz zaburzenia nastroju z depresją na czele. Problem wynikający ze stresu to także częstsze sięganie po alkohol i inne substancje psychoaktywne, aby pomóc sobie choćby doraźnie. Oczywiście, wiadomo, że jest to ratunek bardzo iluzoryczny.
Strach. Czy warto pójść do psychologa, by sobie z nim poradzić?
Liczne sondaże realizowane w Polsce na różnych etapach pandemii pokazują, że od samego początku towarzyszy nam strach. Na początku najwięcej obaw wiązało się z ryzykiem zakażenia, teraz coraz częściej sen z powiek spędzają nam sprawy bytowe i ekonomiczne. Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS pokazuje, że kwestie materialne są zmartwieniem dla aż 68 procent Polaków. Czy warto udać się do psychologa? Tak. Psycholog co prawda nie powie nam, jak odnaleźć się na rynku pracy, jeśli dojdzie do najgorszego, jednak z całą pewnością pomoże poradzić sobie z presją i towarzyszącym jej lękiem.