Zielony zakątek na własnym balkonie to marzenie wielu mieszkańców dużych miast. Nic w tym dziwnego, rośliny mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. W dużych coraz bardziej rozbudowujących się miastach skwerków i parków, w których można odpocząć, jest coraz mniej. Dzięki odpowiedniej aranżacji balkonów i tarasów możesz mieć zieloną oazę na wyciągnięcie ręki we własnym domu i to przez cały rok.

Aranżacja balkonów i tarasów – zieleń wokół Ciebie

  • Dlaczego kontakt z przyrodą jest tak ważny tak człowieka?
  • Stwórz swoją oazę odpowiednią aranżacją balkonu lub tarasu
  • Jakie rośliny sadzić na balkonach i tarasach?

Zieleń w środku miasta – dlaczego kontakt z przyrodą jest tak potrzebny człowiekowi?

Choć nie zawsze mamy tego świadomość, kontakt z przyrodą ma bardzo istotne znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka. Rośliny rosnące w budynkach lub małych przestrzeniach takich jak balkon, lub taras poprawiają jakość i wilgotność powietrza. Częsty i bliski kontakt z roślinami ma pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie. Właśnie ta potrzeba bliskości natury, jest jednym z czynników przeprowadzania się ludzi poza duże aglomeracje. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić.

Wrocław to miasto, które intensywnie się rozbudowuje. Powstają nowe osiedla nie tylko na obrzeżach miejscowości, wykorzystywane są również wszystkie wolne parcele na stawianie nowych nieruchomości. By wykorzystać jak najwięcej przestrzeni, ilość zieleni jest często minimalizowana, co niekorzystnie wpływa na mikroklimat miasta i jego mieszkańców. Nic więc dziwnego, że coraz częściej szukamy możliwości ucieczki na obrzeża miasta.

Aranżacja balkonów i tarasów – jak stworzyć własną oazę zieleni?

Balkony i tarasy służyły często jako dodatkowe przestrzenie do przechowywania różnych sprzętów, czy też w okresie jesienno-zimowym rowerów. Coraz większą popularnością jednak zaczynają się cieszyć pionowe ogrody, czyli zielone przestrzenie zaaranżowane na balkonach i tarasach, dzięki którym można zyskać dodatkową strefę do wypoczynku.

Aranżacja balkonów i tarasów we Wrocławiu, dzięki  https://zaroslo.pl/ nie jest czymś skomplikowanym. Korzystając z fachowej pomocy znawców i miłośników roślin możesz mieć na swoim balkonie swój mały prywatny ogród. Nie musisz mieć również dużych przestrzeni, by cieszyć się własną oazą spokoju. Wystarczy już balkon o powierzchni 6 m2. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin mrozoodpornych i zimozielonych będziesz mógł cieszyć się ich pięknem przez cały rok. Wykorzystanie nowoczesnych technik minimalizuje ilość pracy, potrzebnej przy opiece nad roślinami. Wystarczy nieco czasu i zaangażowania, by Twój balkon całkowicie zmienił swój charakter.

Jakie rośliny można sadzić na balkonie lub tarasie?

Przez lata dużą popularnością na balkonach cieszyły się klasyczne kwitnące rośliny doniczkowe, takie jak pelargonie, czy petunie. Intensywnie kolorowe i spływające w dół kwiat tworzyły barwne ozdoby. Większość jednak doniczkowych roślin ozdobnych jest jednoroczna, co oznacza, że każdej wiosny na nowo trzeba je sadzić i hodować. Przy współczesnym tempie życia w dużym miesicie, nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus. Wiele osób rezygnuje więc z roślin na balkonie z powodu braku czasu.