Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na nową wystawę poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi. Wystawa rozpoczyna się 15 grudnia 2017 roku i potrwa do 11 marca 2018 roku.

Najnowsza wystawa poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi jest swoistym autoportretem artysty, który prezentowany jest w formie kilku filmów z wypowiedziami pisarza. To nie lada gratka, ponieważ Różewicz bardzo rzadko pojawiał się w telewizji i udzielał wywiadów, narzekając, że czuje się zmanipulowany przez media. Wolał komunikować się przez swoją twórczość. Wobec tego pozostało po nim niewiele tego rodzaju wypowiedzi.

Temat przewodni

Na tej podstawie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu przygotowało wystawę „Różewicz. Bez tekstu”, która ma na celu zaprezentowanie artysty od bardziej prywatnej strony. Możemy zapoznać się między innymi z poglądami Różewicza na temat czytelników, mediów, popkultury, sportu, podróży, ale też starości, bezsensu pisania czy przyszłości świata.

Jak wskazuje kurator wystawy Mariusz Ubranek: „Zmarły przed dwoma laty Różewicz jest i będzie systematycznie przypominany poprzez sztuki grane w teatrach i publikowane tomy poezji. Będzie natomiast odchodził coraz bardziej w niepamięć jako człowiek, który żył obok odbiorców jego twórczości, w tym samym mieście, na sąsiedniej ulicy, dzieląc te same problemy z innymi mieszkańcami. Nasza wystawa przybliży jego osobę tym, którzy znają go ze szkolnych podręczników tylko jako postać z Parnasu, coraz bardziej odległą i mało związaną z problemami współczesności. To pokazanie Różewicza-obywatela, Różewicza-krytyka, Różewicza-satyryka z różnych okresów jego życia”.

Ekspozycja prezentuje trzy filmy, które powstały ze zmontowania różnych wypowiedzi Tadeusza Różewicza. Dzięki nim możemy zapoznać się z poetą jako z człowiekiem dowcipnym, ironicznym, ale też czasami złośliwym. Dodatkowo możemy zobaczyć jeszcze jeden film, w którym na temat Różewicza wypowiadają się jego przyjaciele, historycy literatury, krytycy.

Różewicz. Bez tekstu” – wystawa czasowa

15 grudnia 2017 – 11 marca 2018

Wernisaż: piątek, 15 grudnia 2017, godz. 17.00

Wstęp wolny

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, Wrocław