Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu centrum Wrocławia od lat był budynek PZU znajdujący się przy ulicy Oławskiej 35, w pobliży Galerii Dominikańskiej. Niedawno obiekt został przeznaczony do rozbiórki. Co powstanie na jego miejscu?

Charakterystyczny biurowiec znajdujący się przy skrzyżowaniu był nieczynny już od dłuższego czasu. Wcześniej znajdowały się tam biura PZU. Ubezpieczyciel zapowiedział już w zeszłym roku, że obiekt zostanie przeznaczony do rozbiórki. Prace rozpoczynają się teraz – w sierpniu 2017 roku. Pracownicy biurowca, którzy dotychczas w nim pracowali, zostali przeniesieni na ulicę Legnicką 51/53 oraz na ulicę Piotra Skargi 1 – do biurowca Dominikańskiego. Teren został ogrodzony i rozpoczęły się prace wyburzeniowe. Rozbiórka planowana jest łącznie do listopada 2017 roku. Znajdujący się przy budynku przystanek autobusowy został przesunięty nieco dalej.

Biurowiec PZU – czynny od lat siedemdziesiątych

Budynek zlokalizowany pod adresem Oławska 35 został zaprojektowany już w latach sześćdziesiątych. Budowa została zakończona w latach siedemdziesiątych. Jak na tamte czasy obiekt prezentował się nowocześnie, jednak z biegiem lat zaczął odstawać swoją estetyką od okolicznych zabudowań. Został także przebudowany w latach dziewięćdziesiątych. Jednak jego los jest już przesądzony. PZU ma konkretne plany co do działki, na której znajdował się biurowiec. Nie planuje się sprzedaży danego terenu – wprost przeciwnie, ponieważ instytucja zamierza zbudować nowy budynek biurowy z przestrzeniami usługowymi znajdującymi się na parterze. Nie ma jednak jeszcze dokładnej koncepcji architektonicznej.

Jak przebiegać będą prace wyburzeniowe?

W przypadku biurowca PZU planuje się specjalne prace wybudzeniowe, które będą prowadzone tak zwaną techniką diamentową. Oznacza to, że budynek nie będzie rozbierany z wykorzystaniem koparek, ale będzie rozwiercany i przecinany na mniejsze elementy. W ten sposób będzie można bezpieczniej prowadzić prace rozbiórkowe bezpośrednio przy ulicy.