Bez wątpienia ostatnie lata dla Wrocławia to taki okres w mieście, gdy naprawdę bardzo wiele się dzieje i można rzeczywiście zobaczyć, że miasto cały czas się rozwija.W zeszłym roku mieliśmy czas, gdy Wrocław był Europejską Stolicą Kultury natomiast w tym roku doszło do dużego wydarzenia na terenie miasta o charakterze sportowym. Chodzi oczywiście o Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, które miały miejsce w dniach 20-30 lipca w całym mieście. Według organizatorów było to najważniejsze wydarzenie sportowe w historii całego naszego kraju.We Wrocławiu odbyły się rywalizację w dziesiątkach dyscyplin, zobaczyć można było tysiące sportowców i wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu oglądając takie dyscypliny, które aspirują do tego, by stać się dyscyplinami olimpijskimi. Wśród nich również takie, które już od następnych Igrzysk w Tokio będą na IO jak karate czy wspinaczka sportowa. Co jednak z tej imprezy ma Wrocław?

Mniejszy prestiż udana reklama

Oczywiście World Games prestiżem są bardzo dalekie Igrzyskom Olimpijskim. Ale niezależnie od tego na świecie są coraz chętniej oglądane.  Dzięki temu Wrocław był oglądany przez ludzi z całego świata przez kolejnych 10 dni. Oczywiście na organizację Igrzysk Olimpijskich póki co nas nie stać, to impreza z zupełnie innej półki. Jeśli jednak chodzi o World Games wydaje się, że był to właściwy moment, na to by taką właśnie imprezę zorganizować. Co można o tym wszystkim powiedzieć to fakt, że Wrocław z tej organizacji dobrze się wywiązał i to wydarzenie jakie mogliśmy oglądać było rzeczywiście wyjątkowe.

Co dalej?

Wielką zaletą dla organizatorów może być fakt, że wiele ciekawych konkurencji umieścili w widowiskowych miejscach w centrum kraju.  Dzięki temu wiele atrakcyjnych miejsc z Wrocławia było widzianych na ekranach telewizorów na całym świecie. Dla miasta, które mocno stawia na turystykę takie wydarzenie było doskonałą reklamą i powinno przynieść zyski w dalszym czasie. Oprócz tego zostały po tym wydarzeniu pewne obiekty sportowe między innymi odnowiony stadion olimpijski. Trudno powiedzieć jaki będzie kolejny sportowy krok Wrocławia, czy będzie chciał organizować Igrzyska Olimpijskie. Wydaje się to mało prawdopodobne. Ponieważ te koszty są nieporównywalnie większe, jednak nawet jeśli się tak nie stanie ta już zorganizowana impreza byłą udana i rzeczywiście wydaje się, że chęć jej organizowania byłą dobrą decyzją włodarzy miasta. Poniesione koszty na pewno nie były większe niż to co miasto w dłuższej perspektywie może zyskać. Dlatego trzeba sobie jasno powiedzieć, że od strony organizacyjnej World Games zaliczać trzeba na plus.

Od strony sportowej trudno jednoznacznie to ocenić, medali było bowiem sporo, jednak duża część w wybranych przez Polskę dyscyplinach pokazowych. Z drugiej strony na Igrzyskach Olimpijskich również nie jesteśmy dominatorami, dlatego nie ma się co dziwić, że nie jesteśmy również tymi domiantorami w dyscyplinach nieolimpijskich, gdzie to finansowanie w Polsce będzie jeszcze niższe niż się to dzieje w przypadku dyscyplin, które na IO występują.