Coraz większe zanieczyszczenie powietrza odbija się nie tylko na środowisku, ale również na naszym zdrowiu. W dużych aglomeracjach miejskich smog jest tak uciążliwy, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Nie można swobodnie oddychać, a otwarcie okien w mieszkaniu równoznaczne jest z przedostaniem się trującego smogu do pomieszczenia. Aby zmienić świat i poprawić jakość powietrza należy wprowadzić zmiany już dziś. Jak zatem walczyć ze smogiem?

Skutki smogu

Smog jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Najbardziej narażone są dzieci, młodzież, osoby starsze i kobiety w ciąży. Substancje działają destrukcyjnie na układ oddechowy, przez co cierpią płuca i oskrzela. Smog przyczynia się również do zwiększonej umieralności. Wpływa negatywnie na układ krążenia, układ nerwowy i jest odpowiedzialny za choroby onkologiczne.

Zielona energia i program Czyste Powietrze

Zanieczyszczenia wynikające z uzyskania energii pochodzącej z elektrowni węglowych to największy problem naszych czasów. Co prawda nieodnawialne źródła energii są na wyczerpaniu, jednak nadal polskie domy ogrzewane są przestarzałymi piecami, które zanieczyszczają powietrze. Dlatego należy stawiać na odnawialne źródła energii i nowoczesne technologie, jak pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.

Zakaz palenia węglem i drewnem A może Wrocław?

Palenie węglem i drewnem to powszechny problem, który znacząco wpływa na jakość powietrza. Dlatego w najbliższej przyszłości zakazy takie zaczną obejmować coraz większą część Polski. To jedyny realny sposób na ograniczenie smogu, który zatruwa nasze organizmy. Jak na razie to władze Wrocławia nie wprowadzają takiego zakazu. Sporo budynków jest ogrzewane węglem i innymi paliwami. Wrocławska Straż Miejska kontroluje budynki i sprawdza czy nie dochodzi do naruszeń. Niestety wielu Wrocławian nie stosuje się do zakazów i spalane są rzeczy, które nie powinny znaleźć się w palenisku.

Uchwała antysmogowa we Wrocławiu

Od 1.07.2018 we Wrocławiu zaczęły obowiązywać niektóre zapisy uchwały antysmogowej, niestety ale tylko część zapisów. W ustawie zakazano stosowania paliw stałych uznanych za najgorsze takie jak węgiel brunatny, muły węglowe, odpady po produkcji węgla, miału węgla kamiennego, oraz wilgotnego drewna, którego wilgotność przekracza 20%. Wszystkie piece i kotły instalowane po 1 lipca 2018 muszą być zasilane gazem lub lekkim olejem opałowym.

Termomodernizacja budynków

Odpowiednio ocieplony budynek to klucz do mniejszego zużycia gazu i prądu. Dzięki temu powstaje również mniej spalin, a co za tym idzie zmniejsza się poziom smogu. W tym celu można również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i wprowadzić energooszczędne rozwiązania.

Kawka plus i Lokalny Program Osłonowy

To Wrocławski program, dzięki któremu Wrocławianie mogą uzyskać dopłaty do wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła. Maksymalna kwota dopłaty wynosie 15000 złotych. Ponad to funkcjonuje Lokalny Program Osłonowy, którego zadaniem jest wsparcie pewnej grupy odbiorców ponoszącej zwiększone koszty grzewcze wynikające ze zmiany systemu ogrzewania.

Transport drogowy

Jak wskazują badania, transport drogowy to drugi, zaraz po węglu producent smogu. Niestety po naszych drogach jeździ coraz więcej przestarzałych aut z silnikiem diesla. Takie silniki wytwarzają rakotwórczy tlenek azotu. Niestety Polska nie może na tą chwilę pozwolić sobie na wprowadzenie zakazu użytkowania tego typu aut, jednak poprzez odpowiednią edukację można zwiększyć świadomość społeczeństwa i zachęcać kierowców do wymiany samochodów na elektryczne, które nie wytwarzają smogu. Jednym z takich aut jest nowy Hyundai https://nawrot.hyundai.pl/ – autoryzowany dealer Hyundai we Wrocławiu.
To proces długofalowy, jednak im wcześniej zaczniemy dbać o środowisko, tym lepiej będzie się żyć przyszłym pokoleniom.

Samochody Hyundai – zadbaj o przyszłość już dziś!

SUV nowej generacji stworzony jest właśnie z myślą o naszej przyszłości. Zasilany ogniwami paliwowymi nie wytwarza smogu, a jedynym produktem spalania jest para wodna. Samochód podczas jazdy filtruje i oczyszcza powietrze, zatem obniża zanieczyszczenia i wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy.
Nowoczesna technologia i innowacyjne rozwiązania to zalety nowego Hyundaia. NEXO zapewnia bezkonkurencyjny zasięg dzięki najlepszej wydajności ogniw paliwowych.
Zadbaj o przyszłość swoją i przyszłych pokoleń. Sprawdź nowy design i funkcjonalność NEXO: https://nawrot.hyundai.pl/Samochod/Ekologiczne/nexo/