Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi nie słabnie, a wręcz przybiera na sile. W Polsce mamy już ponad 600 tys. prosumentów, czyli prywatnych właścicieli instalacji PV produkujących energię elektryczną na własne potrzeby. Dalszy rozwój tego rynku hamują głównie kwestie finansowe. Wciąż nie każde gospodarstwo domowe może sobie pozwolić na taką inwestycję. Warto natomiast wiedzieć, że istnieją sposoby na to, aby obniżyć koszty fotowoltaiki. Działają one niezależnie od miejsca montażu – czy będzie to Wrocław, Warszawa, Kraków czy dowolne inne miasto. Szczegóły sprawdź w naszym artykule.

Nie przepłacaj za zbyt dużą instalację PV

Podstawowym błędem popełnianym przez inwestorów jest nadmierne przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznej, co skrzętnie wykorzystują niektóre firmy – w końcu im większy system fotowoltaiczny, tym wyższy koszt wykonawstwa. Okazuje się jednak, że w przypadku instalacji on-grid, czyli podłączonych do sieci energetycznej, takie działanie nie ma wielkiego sensu.

Przy aktualnie obowiązującym systemie rozliczeń (pobieramy z sieci 80% wprowadzonej energii) instalacja PV powinna być o 20% większa niż roczne zapotrzebowanie na prąd w gospodarstwie domowym. Można ją jeszcze lekko przewymiarować, jeśli inwestor zakłada, że w najbliższej przyszłości konsumpcja energii wzrośnie, na przykład w związku z planowanym montażem klimatyzacji czy innych energochłonnych urządzeń.

Pisząc krótko: chcąc obniżyć koszty fotowoltaiki należy prawidłowo dobrać instalację do konkretnego budynku, uwzględniając realne zapotrzebowanie na energię. Przepłacanie za dodatkowe kilowaty mocy mija się z celem, ponieważ tylko niepotrzebnie wydłuży okres zwrotu z inwestycji.

Poproś o alternatywne oferty na system fotowoltaiczny

Każda profesjonalna firma zajmująca się montażem paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu będzie w stanie zaproponować klientowi różne warianty cenowe. Dzięki temu inwestor ma możliwość sprawdzenia, ile zaoszczędzi, gdy np. zdecyduje się na nieco tańsze komponenty. Nikt przecież nie powiedział, że koniecznie trzeba mieć na dachu czy na gruncie instalację z najwyższej półki.

Warto zatem skontaktować się z firmą, która montuje systemy fotowoltaiczne różnych producentów i nie jest przywiązana tylko do jednej marki np. modułów PV czy inwerterów. Dobrym przykładem będzie tutaj firma Sun For You (https://sunforyou.pl/), ciesząca się bardzo dobrą opinią na lokalnym rynku, działająca w branży PV od ponad 10 lat i oferująca klientom rozwiązania takich marek, jak CanadianSolar, SMA, Solar Edge, Huawei, Sofar Solar, JA Solar, BayWa, SUNGROW czy CORAB.

Wybierz tańszy sposób montażu

O ile oczywiście jest taka możliwość. Zawsze najtańszym rozwiązaniem będzie montaż paneli fotowoltaicznych na klasycznym dachu skośnym pokrytym dachówką. Wymaga to zastosowania podstawowych elementów montażowych. Dlatego jeśli rozważałeś umieszczenie instalacji na gruncie, żeby nie „szpecić” dachu, a jednocześnie masz mocno ograniczony budżet, to względy estetyczne będą musiały zejść na drugi plan.

Instalacja PV montowana na gruncie wymaga zastosowania specjalnej konstrukcji wsporczej, co automatycznie podnosi koszt fotowoltaiki. Warto mieć to na uwadze. Zaznaczamy przy tym, że ostateczne miejsce i sposób montażu należy omówić z ekspertem wybranej firmy, który przeprowadzi wstępny audyt i oceni, czy np. korzystnie skierowana połać dachowa ma wymaganą powierzchnię, czy konstrukcja dachu jest wystarczająco wytrzymała, czy nie istnieją naturalne lub sztuczne przeszkody mogące rzucać cień na moduły etc.

Skorzystaj z dotacji

To zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na obniżenie kosztów fotowoltaiki. W Polsce działa szereg programów rządowych i lokalnych, w ramach których można uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Sztandarowym przykładem jest „Mój Prąd” (do 3000 zł dotacji), ale warto wspomnieć także o programie „Czyste Powietrze” czy skierowanym do firm „Energia Plus”. Do tego dochodzi jeszcze ulga termomodernizacyjna odliczana w PIT.

Więcej o dostępnych formach dofinansowania do fotowoltaiki przeczytasz w artykule na stronie https://sunforyou.pl/dofinansowanie-do-fotowoltaiki-w-dolnoslaskim-jak-skorzystac-z-programu-moj-prad/.