Zanieczyszczone powietrze jest niebezpieczne. Wrocław jest jednym z tych miast, gdzie poziom zanieczyszczenia, czyli smogu jest często przekraczany. Jak dokładnie bada się poziom smogu i jak odczytywać wyniki?

Wrocław posiada kilka stacji monitorujących jakość powietrza. Są one obsługiwane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ).

 

Dostęp do danych możliwy jest na stronach internetowych – dzięki temu możemy mieć stały podgląd i wiedzieć, kiedy powietrze jest niebezpieczne, a kiedy można wyjść na dwór.

 

Mapa monitoringu jakości powietrza jest dostępna na stronie internetowej: http://air.wroclaw.pios.gov.pl/, ale również możemy sprawdzać poziomy na innych stronach WWW oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

 

Niebezpieczne powietrze

W smogu, czyli zanieczyszczonym powietrzu, znajduje się wiele szkodliwych składników. Pochodzą one przede wszystkim ze spalania śmieci oraz paliw stałych – udział zanieczyszczeń emitowanych przez samochody jest znacznie niższy. Właśnie dlatego z problemem smogu we Wrocławiu, a także w innych polskich miastach mamy do czynienia właśnie w zimie.

 

Najbardziej niebezpieczne są pyły zawieszone PM10 i PM2,5, które powstają wskutek spalania paliw. Szczególnie należy uważać na PM2,5, który ze względu na swoje niewielkie wymiary może dostawać się do wszystkich narządów w organizmie, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego oraz krwionośnego i serca.

 

Do określenia jakości powietrza wykorzystuje się przede wszystkim Wartości Indeksu Jakości Powietrza (AQI), którym przypisuje się określone poziomy zagrożenia zdrowia.

 

  • 0-50: dobra – jakość powietrza zadowalająca, niewielkie ryzyko lub jego brak. Można wychodzić na dwór oraz uprawiać sporty na świeżym powietrzu.
  • 50-100: średnia – dopuszczalna jakość powietrza, zanieczyszczenia mogą być szkodliwe dla bardzo małej liczby osób wrażliwych.
  • 100-150: niezdrowe dla wrażliwych osób – w trakcie przebywania na powietrzu może wystąpić negatywne skutki dla zdrowia. Większość osób może nie odczuwać negatywnych objawów.
  • 150-200: niezdrowe – wszyscy mogą doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych powodujące nawet poważniejsze skutki zdrowotne u osób wrażliwych.
  • 200-300: bardzo niezdrowe – poziom alarmowy – ostrzeżenie zdrowotne. Negatywny wpływ zamieszczenia powietrza na całą populację.
  • 300: niebezpieczny – Alarm Zdrowotny, każda osoba może doświadczyć poważniejszych skutków zdrowotnych w trakcie przebywania na dworze.

 

Jeśli zanieczyszczenie dochodzi do niebezpiecznych poziomów, na mapach i w aplikacjach możemy zobaczyć oznaczenie kolorem czerwonym i ciemnoczerwonym, a także informację o tym, że nie powinniśmy wychodzić z domu. Lepiej zrezygnować wtedy ze spacerów i uprawiania sportów na zewnątrz.