Koncerty, wernisaże, panele dyskusyjne, spektakle – to tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników I Festiwalu Twórczej Współpracy artystów z Polski i z Ukrainy WROCloveUKRAINA, który odbędzie się w dniach 27-29 października 2017 roku pod hasłem „Wchid na Schid”, czyli „Wejście na Wschód”.

 

Nowy festiwal WROCloveUKRAINA nastawiony jest na promowanie kultury polskiej i ukraińskiej, wspiera dialog polsko-ukraiński, a także działania integracyjne imigrantów ukraińskich w Polsce.

 

Głównymi gwiazdami pierwszej edycji festiwalu WROCloveUKRAINA odbywającej się pod hasłem „Wchid na Schid”, czyli „Wejście na Wschód” będą ukraińscy pisarze, zdobywcy wrocławskiej nagrody literackiej Angelus, Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan, prezentujący premierowo projekty stworzone wspólnie z kijowską agencją ARTPOLE oraz z Wrocławia i innych miast Polski.

 

Program:

 

27 października (piątek):

ODA FIRLEJ, ul. Grabiszyńska 56

  • 19:00 – JURIJ ANDRUCHOWYCZ (UA) & KARBIDO (PL)  „Litografie” – koncert & premiera płyty

 

28 października (sobota):

CUKR & FUNDACJA UKRAINA, ul. Ruska 46A

  • 13:00 – wernisaż / prezentacja prac Lia Dostliev i Andrij Dostliev (Donieck) „Wylizując rany wojenne” (Licking War Wounds)
  • ARTPOLE „WCHIDnaWSCHID” / ВХІДнаСХІД – prezentacja działań artystycznych i społecznych kijowskiej agencji Artpole prowadzonych na wschodzie Ukrainy oraz Krymie
  • panel dyskusyjny „Czy można uprawiać kulturę w stanie zagrożenia”. Uczestnicy: Serhij Żadan, Jurij Andruchowycz, Ola Mychajluk (Art-Pole), Lia i Andrij Dostliew

 

ODA FIRLEJ

  • 19:00 – OLA MYCHAJLUK & SERHIJ ŻADAN „rozdIlovI” – premiera polska

   

29 października (niedziela):

ODA FIRLEJ, ul. Grabiszyńska 56

  • 19:00 – ARTPOLE & JURIJ ANDRUCHOWYCZ „Albert albo najwyższa forma kary” – premiera wrocławska

 

Organizatorami Festiwalu są: Fundacja Działalności Artystycznej „Hermetyczny Garaż”, Biuro Festiwalowe Impart 2016 (ESK – Wrocław 2016), Fundacja Ukraina oraz Ośrodek Działalności Artystycznej „Firlej” i Agencja ArtPole z Kijowa przy wsparciu Miasta Wrocław.