Podobno na dziesięć startupów sukces odnosi tylko jeden. Takie „statystyki” najwyraźniej nie robią na polskich startupowcach wrażenia, gdyż tego rodzaju przedsięwzięć jest już w Polsce przeszło 2600. Ryzyko chyba się opłaca, ponieważ są firmy, które już po kilku miesiącach działalności mogą mówić o prawdziwym zwycięstwie. Przykładem jest Kodilla, wrocławski startup, który swoim pomysłem na internetowy bootcamp idealnie odpowiedział na potrzeby rynku i tym samym dołączył do grona udanych startupów.

Pierwszy w Polsce bootcamp online

Bootcamp to słowo w polskim słowniku stosunkowo nowe, którym określa się min. intensywny kurs programowania, mający na celu nauczenie w krótkim czasie praktycznego kodowania. Idea bootcampów zrodziła się z rosnącego zapotrzebowania na programistów, których uczelnie wyższe nie nadążają dostarczyć na rynek pracy. Ten stan niedoboru fachowców od kodowania trwa już od kilku lat i według prognoz potrwa kilka kolejnych. W samej Unii według Komisji Europejskiej do 2020 r. zapotrzebowanie na programistów może wzrosnąć do 825 tys.

Trudno się więc dziwić, że w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy zaczęły jak grzyby po deszczu powstawać szkoły oferujące kursy programowania. Wśród nich największą popularność zyskały bootcampy, ponieważ tylko one pozwalają w krótkim czasie zyskać praktyczne umiejętności i tym samym dają największe szanse na szybkie rozpoczęcie pracy w zawodzie.

Niestety prowadzone wyłącznie w trybie stacjonarnym bootcampy dostępne były wyłącznie dla mieszkańców większych miast. Tę lukę dostrzegli twórcy Kodilli, którzy w maju 2016 roku uruchomili pierwszy w Polsce bootcamp online, otwierając tym samym możliwość nauki programowania każdemu, kto tylko ma na to ochotę.

Nauka nastawiona na znalezienie pracy

To hasło widnieje na stronie platformy Kodilla i najlepiej oddaje metodę i cel prowadzenia kursów programowania, proponowaną przez jej twórców. Swoją ofertę wrocławski startup kieruje do wszystkich, którzy chcą zdobyć praktyczne umiejętności programowania i dzięki nim rozpocząć karierę programisty. W przeciągu niecałego roku funkcjonowania platformy na kurs zdecydowało się aż 200 uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele różnych zawodów.

Wszystko dlatego, że kursy dedykowane są osobom początkującym, które chcą uczyć się programowania „od zera”. Nauka trwa kilkanaście tygodni, w czasie których uczestnik kursu dostaje mnóstwo materiałów oraz wiele zadań (2-3 tygodniowo), które musi wykonać samodzielnie. Pomaga mu w tym Mentor, czyli doświadczony programista, który prowadzi za rękę uczestnika przez cały kurs. To on sprawdza poprawność wykonania zadań, wskazuje błędy, doradza i tłumaczy niezrozumiałe rzeczy. Wszystko odbywa się online za pośrednictwem specjalnego panelu, czata i e-mail.

Aktualnie na platformie Kodilla prowadzone są 4 szkolenia:
• Bootcamp Front-end Developer
• Bootcamp WordPress
• Bootcamp JavaScript
• Bootcamp Junior
Po każdym z takich kursów uczestnik dostaje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, a także pomoc w stworzeniu swojego CV i portfolio na potrzeby szukania pracy w IT.

Osoby, które ukończyły bootcamp na platformie Kodilla nie ukrywają, że nauka jest trudna i wymaga dużego wysiłku. Jednak poświęcenie na nią kilkunastu godzin przez 12 tygodni chyba się opłaca, ponieważ aż 75% uczestników w ciągu kilku miesięcy po ukończeniu kursu znalazło pracę. I jest to chyba najlepszy dowód na to, że wrocławski startup faktycznie odniósł sukces!

Pierwszy w Polsce bootcamp programistyczny oferujący naukę programowania przez internet.