Lider rynku fast-food,  giganci motoryzacyjni oraz potentat branży outsourcingowej to tylko kilka firm na liście największych we Wrocławiu. Pozycję liderów w tej kategorii uzyskali nie tylko jako podmioty generujące ogromne przychody, ale również wiodący pracodawcy w skali miasta i regionu. Już teraz obok nich, przedsiębiorstw z długą tradycją i renomą, wyrastają nowi liderzy, cenieni za dynamiczny wzrost nie tylko w skali Polski, ale coraz częściej – Europy i świata. Największe firmy we Wrocławiu zebrane w jednym miejscu!

Na ulokowanie swoich siedzib we Wrocławiu decyduje się coraz więcej polskich firm. Ten trend nie dziwi, biorąc pod uwagę, że według wielu gremiów i rankingów stolica Dolnego Śląska jest liderem w zakresie tempa rozwoju i potencjału inwestycyjnego. Przedsiębiorczości sprzyja dynamicznie rozwijająca się infrastruktura i wysoka dostępność powierzchni biurowej, a napływ wysoko wykwalifikowanej kadry zapewnia aż 26 działających na terenie miasta uczelni wyższych, na których kształci się ponad 100 tys. studentów.

AmRest Holding

Listę największych firm we Wrocławiu otwiera AmRest Holding, zatrudniający ponad 15 tys. pracowników. Pod skrzydłami gastronomicznego koncernu działa w sumie 9 marek, w tym 4 najbardziej rozpoznawalne i obecne na wrocławskim rynku: Pizza Hut, KFC, Burger King oraz Starbucks. Amerykańska korporacja rozpoczęła działalność a terenie Polski właśnie we Wrocławiu w 1993 roku, gdy na rynku pojawiła się pierwsza restauracja sieci Pizza Hut. Obecnie firma działa w 25 krajach świata, gdzie prowadzi ponad 2300 restauracji.

Grupa Impel Wrocław

Kolejną pozycję zajmuje Grupa Impel Wrocław, zatrudniająca aż 45 tys. pracowników. Charakterystyczne logo Impelu kojarzymy przede wszystkim z usługami ochroniarskimi, jednak w praktyce Grupa Impel specjalizuje się w outsourcingu szeregu usług dla firm na terenie Polski i poza jej granicami, w tym w Niemczech, Ukrainie oraz Łotwie. Poza wspomnianą ochroną, mowa także o usługach z zakresu utrzymania czystości, cateringu i żywienia szpitalnego, serwisu technicznego, rozwiązań IT, a nawet wsparcia opieki medycznej w wymagających tego placówkach.

Nokia

Kolejnym z wrocławskich potentatów jest Nokia, gigant technologiczny długo słynący z niezniszczalnych telefonów. Fińska firma z czasem wycofała się z sektora urządzeń mobilnych, ale pozostaje  potentatem w zakresie obsługiwanych przez nie technologii. We wrocławskim Centrum R&D realizowane są prace nad nowoczesnymi technologiami telekomunikacyjnymi, takimi jak 3G – WCDMA oraz 4G – LTE, oraz procesy standaryzacji dla technologii 5G. Potencjał oraz zatrudnienie we wrocławskim oddziale firmy nieustannie rośnie. Przed sześcioma laty Nokia zatrudniała we Wrocławiu ponad 3 tys. pracowników, z planami na dalszy, dynamiczny rozwój. Obecnie nie ujawnia pełnej liczby zatrudnionych, ale sądząc po tempie wzrostu można założyć, że liczba ta osiągnęła co najmniej 4 tys. osób.

 

Volvo

Na liście największych firm we Wrocławiu znalazło się również Volvo Polska, którego siedziba mieści się w stolicy Dolnego Śląska od lat 90. Obecnie pod markowym szyldem działa fabryka autobusów, jak również organizacje wspierające sprzedaż autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych. Częścią grupy Volvo Polska są też globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach jak IT, finansowy czy HR. Volvo znajduje się w gronie ścisłych liderów zatrudnienia we Wrocławiu, dając pracę ponad 4000 osób.

Grupa KRUK

Grupa Kruk to z kolei pochodzący z Wrocławia potentat na rynku usług finansowych. Jej działalność rozpoczęła się 20 lat temu od kilkunastu pracowników, a obecnie Grupa KRUK jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami w Europie Centralnej. Tworzy ją 25  spółek zależnych kompleksowe usługi windykacyjne i nie tylko, na terenie Polski oraz w siedmiu  krajach europejskich, w tym w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Czechach i Słowacji. Działania Grupy Kruk wspierane są przez wchodzące w jej skład podmioty, takie jak Kancelaria Prawna RAVEN, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, NOVUM Finance oraz KRUK TFI.

Grupa Hasco

Do grona największych wrocławskich firm, a zarazem liderów zatrudnienia na Dolnym Śląsku, należy także Grupa Hasco. Obecnie w jej strukturach pracuje blisko 1500 osób. Tworzą ją spółki działające w różnych gałęziach branży farmaceutycznej i usług medycznych. Grupa Hasco znana jest przede wszystkim z produkcji leków, ale obecnie prowadzi również placówki lecznicze Vratislavia Medica Sp. z o.o. czy Dolnośląskie Centrum Dziecięce Sp. z o.o. Na długiej liście preparatów produkowanych przez Grupę Hasco znajdują się między innymi te sprzedawane pod markami Furaginum, Hascosept, Hascovir, Ibum czy Mensil, jak również szereg leków na receptę, wyrobów medycznych, suplementów diety, a także kosmetyki i dermo kosmetyki.

AB

Kolejna na liście jest spółka AB, czyli ogólnopolski lider zakresie rozwiązań IT z siedzibą w podwrocławskich Magnicach. Spółka daje zatrudnienie około 1100 osobom w Europie, z czego około tysiącu w jej głównym Centrum Dystrybucyjnym. Firma działa na rynku IT od ponad 30 lat, a w roku 2021 została umieszczona na szczycie listy największych polskich spółek IT według rankingu TOP200 magazynu Wprost. Obecnie oferuje partnerom na całym świecie ponad 100 000 produktów i zajmuje 75. Miejsce wśród największych firm w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Wspomniane przedsiębiorstwa, choć imponują wielkością i zakresem zatrudnienia, to tylko ułamek ogromnej liczby firm, które zdecydowała się umieścić swoje siedziby we Wrocławiu. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój miasta, kolejne lata mogą przynieść przetasowania w gronie liderów oraz kolejne miejsca pracy, co ugruntuje pozycję Wrocławia jako jednego z liderów biznesowych w kraju. Największe firmy we Wrocławiu