Plac Solny skrywa pod sobą duży schron. Niedługo stanie się on miejscem działalności nowego muzeum Movie Gate, które poświęcone będzie prezentacji kostiumów i rekwizytów z popularnych hollywoodzkich filmów.

 

W tym momencie w schronie pod Placem Solnym prowadzone są prace polegające na udrożnieniu wejścia na południowo-zachodnim skrzydle placu. Prace nieco przeciągnęły się, co miało związek z kilkoma przeszkodami podczas robót, niemniej jednak niedługo planuje się zamontowanie instalacji elektrycznej i wentylacyjnej. Schron został od środka wyczyszczony, dlatego jego ściany są znacznie jaśniejsze niż wcześniej.

 

Pierwsze rekwizyty już przybyły

Przetarg na zagospodarowanie schronu wygrała firma Arado Fabryka Historii z Kamiennej Góry. Jej menedżer Krzysztof Wojtas mówi, że na miejscu są już pierwsze rekwizyty znajdują się już na miejscu.

 

We wnętrzu stworzono dwa większe pomieszczenia. W jednym z nich ma znaleźć się kawałek pojazdu wykorzystywanego przez Agenta 007 – Jamesa Bonda wraz z aranżacją w stylu amerykańskiego kina. Druga duża sala będzie pełniła funkcje konferencyjno-pokazowe. Mają odbywać się w niej wykłady, spotkania i inne wydarzenia.

 

Co będzie można zobaczyć w Movie Gate?

W nowym muzeum będzie można zobaczyć różnego rodzaju pamiątki przeszłości oraz eksponaty znane z popularnych filmów. Organizatorzy chcą podzielić muzeum na trzy zasadnicze części. W pierwszej z nich będzie znajdowała się wystawa filmowa, w drugiej tak zwane laboratorium iluzji, w trzeciej z kolei będzie można dowiedzieć się więcej na temat fortyfikacji Wrocławia oraz schronu na Placu Solnym i innych schronów w mieście.

 

Największą atrakcją Movie Gate będą rekwizyty i kostiumy używane w hollywoodzkich produkcjach. Będziemy mogli zobaczyć przedmioty z takich filmów jak „Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona, „Bękarty wojny” Quentina Tarantino czy „System” Daniela Espinosy z Tomem Hardym. Będą to autentyczne eksponaty. Część z nich zakupiona jest dla muzeum, inne będą wypożyczane.

 

Otwarcie muzeum planowane jest na grudzień 2017 roku lub na początku przyszłego roku.