Zima w pełni, warunki na stokach wprost wyśmienite, ferie za pasem. Zastanawiacie się, gdzie można pojeździć  na nartach lub desce w okolicy Wrocławia? 

Często słyszy się, że zimową stolicą Polski jest Zakopane. Może coś w tym jest, ale żeby w pełni korzystać z uroków zimy i cieszyć się zimowym sportem wcale nie trzeba wyjeżdżać tak daleko. W okolicy Wrocławia każdy miłośnik desek znajdzie miejsce dla siebie.

Snow and Ski

To miejsce, które znajduje się najbliżej Wrocławia, w odległości ok 20-25 km od stolicy Dolnego Śląska w kierunku Poznania, nieopodal Trzebnicy. Jest to ośrodek rekreacyjno- sportowy, którego stok narciarski jest jedną z atrakcji. Żeby jeździć w  Machnicach, bo tam dokładnie znajduje się ośrodek,  nie trzeba mieć swojego sprzętu. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia, która posiada cały osprzęt, niezbędny dla miłośników jednej czy dwóch desek, a dla tych którzy chcieliby skorzystać ze sportów zimowych dłużej istnieje możliwość przenocowania na miejscu. Dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z nartami istnieje możliwość wykupienia lekcji jazdy na nartach z instruktorem. Zanim wybierzecie się do Machnic warto jeszcze sprawdzić czy stok jest aktualnie czynny. Można skorzystać z oficjalnej strony internetowej http://www.ptakmachnice.pl/snow-and-ski.html.

Zieleniec

A dokładnie to Zieleniec Ski Arena znajduje się nieco dalej od Wrocławia, w odległości ok. 80 km. Dlatego dojazd tam zajmuje ok. 2 godzin samochodem. Zieleniec to miejsce, gdzie pojeździć może każdy. Są bowiem trasy łatwiejsze, dla początkujących oraz najmłodszych narciarz. Są i bardziej wymagające dla tych bardziej wprawionych. Ciekawi? Na oficjalnej stronie internetowej można dokładnie poznać ofertę tras zjazdowych, a my podpowiadamy gdzie szukać https://www.zieleniec.pl/wp-content/uploads/2017/12/ZSA_Przewodnik-po-trasach-narciarskich_seson_17_18.pdf.

W Zieleńcu niewątpliwą zaletą jest właśnie różnorodność tras, dzięki czemu każdy znajdzie taką, która będzie najlepsza dla jego umiejętności. Korzystając z oferty warto zastanowić się ile czasu będziemy chcieli spędzić na stoku, gdyż od tego zależy ile będziemy musieli zapłacić. W Zieleńcu wybrać można karnet kilkugodzinny (cena waha się od 45-95 zł za bilet czasowy normalny i od 35-80 zł za ulgowy) lub kilkudniowy (od 10 zł za bilet jednodniowy ulgowy do ponad 500 zł za bilet na 6 dowolnych dni – bilet normalny i analogicznie, 90-460 zł dla biletów ulgowych).

Rzeczka

Odległość od Wrocławia nie jest duża, gdyż to tylko ok. 80 km, a na stoku można znaleźć się już w około 2 godziny. Jest to miejsce szczególnie lubiane przez wrocławskich narciarzy. Z jednej strony nie znajduje się daleko od miasta, a jednocześnie chwalone są warunki narciarskie panujące na stoku. W Rzeczce skorzystać można z czterech wyciągów narciarskich, różniących się między sobą długością i rodzajem wyciągu.

Wybierając się na narty do Rzeczki można zaglądnąć na stronę internetową https://www.nartyrzeczka.com, na której umieszczane są bieżące informacje dotyczące warunków panujących na stoku. Wybierając się na narty do Rzeczki warto także sprawdzić wariant związane z karnetami, gdyż stacja narciarska posiada bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę. Od biletów godzinnych, po całodzienne, a nawet kilkudniowe. Jeszcze innym sposobem jest rozliczanie zjazdów w systemie punktowym, gdzie ilość punktów za przejazd uzależniony jest od tego, z którego wyciągu będziemy korzystać.

Warto wspomnieć, że w Rzeczce istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego, a ceny wahają się, w zależności od tego, jaki sprzęt potrzebujemy. Przykładowo gdy chcemy wypożyczyć tylko gogle lub kije, to zapłacimy jedynie 5 zł. Cena wypożyczenia kasku to 10 zł, a nart i snowboardu czy butów – to koszt od 10 zł do 40 zł.

Czarna Góra

Czarna Góra jest całorocznym ośrodkiem górskim zlokalizowanym w masywie Śnieżnika. Dzięki tej wyjątkowej lokalizacji cieszyć się można nie tylko sportami zimowymi, ale również przepięknymi, górskimi widokami oraz czystym powietrzem. W resorcie znajduje się doskonale rozwinięta infrastruktura narciarska. To właśnie w tym kompleksie dostępnych jest aż 14 różnych tras, co łącznie daje około 14 km tras. Najdłuższa z tras ma długość 1700 m. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie trasy są dedykowane zaawansowanym narciarzom. W Czarnej Górze swoją przygodą z narciarstwem rozpocząć mogą ci, którzy nigdy wcześniej nie mieli na nogach nart, ale także dzieci. Trasy narciarskie przygotowane są nie tylko do dziennych zjazdów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zjazdy nocne, które są możliwe dzięki zainstalowanym na stokach oświetleniu. Cennik jest zróżnicowany, w zależności od tego czy chcemy jeździć w ciągu dnia czy zdecydujemy się na jazdy nocne. Do wyboru są bilety czasowe, kilkugodzinne, jak i całodzienne. Specjalna oferta została przygotowana dla rodzin, gdyż istnieje możliwość kupna biletu rodzinnego. Szczegółowe informacje dotyczące cen, rodzajów biletów oraz warunków panujących na stoku można znaleźć na stronie internetowej resortu https://czarnagora.pl/cennik/.

Czarnów Ski

Kolejną propozycją dla miłośników nart z Dolnego Śląska jest Czarnów Ski. W kompleksie dostępne są 4 trasy narciarskie: alpejska, widokowa, rodzinna oraz baby lift. Dobrze bawić się mogą to zarówno zaawansowani narciarze, dla których doskonałym wyzwaniem do sprawdzenia umiejętności może okazać się trasa widokowa, oceniana jako trudna. Pozostałe są trasami łatwymi. Wybierając się na narty do Czarnów Ski nie trzeba mieć własnego sprzętu, gdyż można go wypożyczyć na miejscu. Podobnie jeśli ktoś zastanawia się nad rozpoczęciem przygody z nartami, tutaj można zdecydować się na wykupienie lekcji z instruktorem i naukę pod okiem fachowca. Ceny za korzystanie z kompleksu Czarnów Ski są różne, choć bilety są biletami czasowymi. Ceny różnią się w zależności od czasu, jaki planujemy spędzić na stoku, a także godzin, w jakich chcemy jeździć. Warto dodać, że na stronie internetowej Czarnów Ski http://czarnow-ski.pl/cennik zaznaczono, iż nie ma możliwości płatności kart.