Hydraulik to profesja, od której dużo zależy. Jakie są najczęstsze awarie w zimie? Jak odpowiednio konserwować instalację centralnego ogrzewania? Odpowiedzi na te pytania można poznać w tym artykule.

Najczęściej spotykane awarie hydrauliczne w zimie

 

Zepsuty kran podczas Świąt Bożego Narodzenia

Awaria kranu nie wybiera czasu, w jakim się pojawi. Może wystąpić między innymi w podczas Świąt Bożego Narodzenia bądź chwilę przed nimi. Jest to duży problem, ponieważ nie wszyscy oferują swoje usługi w takim czasie. Niektórzy hydraulicy pracują również w Święta, między innymi z firmy Rost z Wrocławia.

 

Jak się przygotować na ewentualną awarię?

  • Trzeba zakupić dodatkowy kran, aby w razie awarii umieścić go w miejsce wadliwego sprzętu. Oszczędzi to czas i nerwy, które i tak są szargane podczas przygotowań do Świąt.
  • Warto wiedzieć lub dokładnie poznać miejsce, gdzie wyłącza się dopływ wody. Dzięki takiej sytuacji unikniemy niepotrzebnego zalewania sąsiadów.
  • Jeśli nie mamy doświadczenia w wymianie zlewu, a tym bardziej części zapasowych, warto zamówić fachowców w swojej profesji.

Awarie kranu zdarzają się niezależnie od czasu. Zadbajmy o odpowiednie przygotowanie na tę ewentualność.

Zepsuta instalacja wodna na zewnątrz

Rury kanalizacyjne umieszczone na zewnątrz są narażone podczas zimy na uszkodzenia mechaniczne. Wiąże się to z tym, że znajdująca się w nich woda powoli zamarza. Jej objętość się zwiększa, a w konsekwencji może doprowadzić do wysadzenia rury. Zwiększona ilość niskich temperatur może przyczynić się do poważnych uszkodzeń. Ciśnienie w rurze może zostać zmniejszone, co uniemożliwi odpowiednie korzystanie z bieżącej wody. Kolejny problem może zdarzyć się podczas wzrostu temperatur. Może nastąpić wyciek z rury.

Warto zadbać o specjalistów w swoim fachu jeszcze przed wystąpieniem pierwszych mrozów, aby zapobiec ewentualnym usterkom. Dzięki odpowiednim narzędziom hydraulik sprawdzi miejsce i dokona przeglądu. Oszczędzimy czas i pieniądze.

Zadbajmy o przegląd rur przed okresem grzewczym, aby uniknąć niechcianych usterek.

Zamarznięta rura wodociągowa

Częstym zjawiskiem w przypadku zimy jest brak wody. Dzieje się tak, jeśli przez garaż przebiega rura wodociągowa i dojdzie do zamarznięcia obecnej w niej wody.

Aby uniknąć zmartwień, powinniśmy odpowiednio całość zabezpieczyć. Do tego celu warto użyć papy, taśmy izolacyjnej bądź specjalistycznych przewodów grzewczych.

Stale ogrzewane pomieszczenie

W czasie zimy, zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia bądź ferii może się zdarzyć tak, że wyjedziemy na kilka dni, zostawiając pusty dom. Pamiętajmy o tym, by mimo braku obecności domowników temperatura otoczenia nie spadła poniżej 10 stopni Celsjusza. Niższa temperatura może doprowadzić do zamarznięcia instalacji CO i gazowych. W tym przypadku pod żadnym pozorem ich nie starajmy się ich ogrzewać, gdyż grozi to wybuchem!

Przed opuszczeniem domu zadbajmy o zabezpieczenie najbardziej narażonych na potencjalne zamarznięcie elementów poprzez zastosowanie papy lub folii.

Zapowietrzone kaloryfera

Powszechnym problemem, zwłaszcza dla właścicieli kaloryferów starszej generacji, jest ich zapowietrzenie. Powietrzem w dużej ilości przypadków mogą być gazy, które powstają w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w rurach. Najczęstszymi objawami awarii jest efekt brzęczenia w kaloryferach oraz nieprawidłowe funkcjonowanie nagrzewania.

Jak samodzielnie zadbać o odpowietrzenie?

  1. Przygotujmy szmatkę, miskę oraz rękawiczki.
  2. Wyłączmy ogrzewanie. Nie chcemy przecież, aby kłopot się powiększył.
  3. Profilaktyka przede wszystkim. Jeśli awarii uległ tylko jeden z grzejników, nic nie stoi na przeszkodzie aby profilaktycznie odpowietrzyć wszystkie obecne w pomieszczeniu modele. Jeśli mamy przynajmniej jedno piętro, zacznijmy pracę od najniższego poziomu.
  4. Miska pod zaworem. Pamiętajmy o tym, aby umieścić naczynie bezpośrednio pod zaworem odpowietrzającym.
  5. Zawór owinięty szmatką. Opcjonalnie możemy zawór można owinąć szmatką, ponieważ woda płynąca z grzejnika może być bardzo gorąca!
  6. Otwieranie zaworu. Odkręćmy zawór. Jeśli woda leci bez zakłóceń oraz nie słychać syczącego dźwięku, można przejść do kolejnego grzejnika. Syczenie oznacza ulatniające się z kaloryfera gazy.
  7. Zakręcanie zaworu. W przypadku, gdy woda będzie leciała z przerwami, poczekajmy, aż jej strumień się unormuje. Zakręćmy wodę i przejdźmy do kolejnego kaloryfera.

Jeśli nie damy rady zrobić tego samemu, warto skorzystać z usług hydraulika.

Nieodpowietrzony kaloryfer nie spełnia swojego pierwotnego zadania, czyli ogrzewania.

Jak skutecznie zabezpieczyć instalację centralnego ogrzewania (CO) przed zimą?

Ważnym elementem w naszym funkcjonowaniu jest poczucie ciepła. Jednym z metod na jego wytworzenie w czasie zimy staje się centralne ogrzewanie. Warto się zabezpieczyć zawczasu, aby nie było później problemów.

Ważnym elementem jest tu regularność. Musimy co sezon konserwować i chronić instalację CO przed korozją i zanieczyszczeniami. Jeśli nie zadbamy o prawidłowe uzdatnianie wody w układzie zamkniętym, może ona spowodować korozję, erozję oraz kamień. Szczególnie ten ostatni składnik negatywnie wpłynie na działanie takich urządzeń jak rury, pompy obiegowe bądź wymienniki ciepła.

Jak zabezpieczyć? Wystarczy zastosować odpowiednie preparaty chemiczne, które pomogą w pracy zamkniętemu układowi grzewczemu. Dzięki zastosowaniu tego typu produktów można cieszyć się niezawodnym działaniem systemu CO. Ciepło będzie zagwarantowane podczas całego grzewczego okresu.

Jak działają te preparaty? Dzięki swojemu działaniu zapobiegają powstawaniu kamienia, bakterii czy potencjalnej korozji. Nadają się do wszystkich rodzajów systemu, również tego z aluminiowymi elementami.

Odpowiednia i regularna ochrona instalacji CO może zapobiec powstawaniu różnych niepożądanych elementów, jak kamień czy korozja.

Podsumowanie

W czasie zimy występuje wzmożony czas pracy dla hydraulika. Przyczyny awarii są różne. Czasem są to niskie temperatury, czasem brak jakiegokolwiek zabezpieczenia przed zimą. Ważnym elementem jest zadbanie o odpowiednie konserwowanie kluczowych rzeczy wystawionych na działanie mrozu. Dzięki temu oszczędzimy sobie pieniędzy i nerwów.

Jeśli chcemy profesjonalnie wykonać daną usługę, warto stawiać na sprawdzonych specjalistów w swojej dziedzinie. Taką firmą jest Rost, działającą na terenie Wrocławia. W przedsiębiorstwie pracują ludzie, których wiedza poparta jest wieloletnim doświadczeniem.

Adres i kontakt firmy:

Usługi Hydrauliczne ROST
ul. Jedności Narodowej 88
50-261 Wrocław

tel.: 793 689 776