Zima to dla kierowców najtrudniejsza pora roku. Przygotuj się na niskie temperatury, jazdę po mokrej lub śliskiej nawierzchni i szybko zapadający zmrok. Jak zadbać o swoje auto w nadchodzących miesiącach?

Jak działa profesjonalna pomoc drogowa

Jeżeli w czasie jazdy późną jesienią lub zimą zdarzy się awaria lub usterka, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy drogowej. Firmy takie jak Hol-Max pomogą w drobnych naprawach lub holowaniu pojazdu. Dla wielu kierowców pomoc drogowa to ostateczność, ponieważ próbują sami zaradzić zaistniałej sytuacji. Nie zawsze jest to możliwe, ale wcześniejsze przygotowanie się na atak zimy pomaga wyeliminować najczęściej występujące usterki.

Zimą awarie auta zdarzają się częściej

Jeżeli chcesz uniknąć stresujących lub nawet ryzykownych sytuacji, zawczasu przygotuj swoje auto na nadejście zimy. Pierwszym krokiem może być uświadomienie sobie, jakie problemy najczęściej dotykają kierowców, gdy temperatura za oknem znacznie spada.

W bezpiecznej i komfortowej podróży może przeszkadzać wiele, pozornie drobnych czynników. Pomijając te zewnętrzne, takie jak zamarznięta lub mokra nawierzchnia lub długie wieczory, niektóre awarie wynikają ze złego stanu technicznego pojazdu bądź zwykłego zaniedbania. Dlatego zimą pomoc drogowa przyda się bardziej, niż myślisz. Przyjrzyjmy się czterem najczęstszym usterkom, jakie męczą w tym okresie kierowców

1. Rozładowany akumulator

Jeżeli rozładuje się akumulator, warto mieć kable rozruchowe

Problemy z akumulatorem to prawdziwa zmora kierowców. Niestety, stają się szczególnie dokuczliwe w mroźne, zimowe poranki. Starsze akumulatory łatwo się rozładowują i niezbyt długo trzymają napięcie.

Co możesz zrobić, kiedy rozładowany akumulator unieruchomi Twoje auto? Spróbuj podłączyć go do prostownika – to najprostsza z czynności, która nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli w pobliżu jest ktoś, kto ma auto na chodzie, możesz skorzystać z kabli rozruchowych, aby odpalić swój silnik.

A co wtedy, gdy nie masz potrzebnego sprzętu lub obawiasz się, że nie potrafisz samodzielnie poradzić sobie z problemem? W takich sytuacjach przydaje się pomoc drogowa – mocne, szybkie prostowniki postawią Twoje auto na nogi. To znaczy, na koła.

Zimą bardzo ważne jest unikanie problemów z akumulatorem. Regularnie sprawdzaj stan jego naładowania. Jeżeli bardzo często masz kłopot z rozruchem może to oznaczać, że pora na nowy akumulator.

2. Usterki alternatora i rozrusznika

Powszechną usterką w miesiącach zimowych są awarie alternatora oraz rozrusznika. To delikatne podzespoły, które mogą pracować nieprawidłowo przy minusowych temperaturach. Jak rozpoznać kłopot z rozrusznikiem? Zdradzą go nieprzyjemne, charakterystyczne trzaski podczas uruchamiania auta.

Awaria alternatora to także częsta przypadłość w zimie. Jeżeli alternator nie działa prawidłowo, akumulator nie jest ładowany. Być może uda się zapalić silnik, ale nie pojedziesz daleko. O problemach z alternatorem mogą świadczyć głośna praca szczotek lub zapalona kontrolka ładowania.

Jeżeli w czasie przekręcania kluczyka słyszysz coś niepokojącego lub zobaczysz alarmującą kontrolkę, najlepiej jak najszybciej udaj się do mechanika. Możesz zawczasu naprawić alternator lub rozrusznik, albo wymienić cały podzespół na nowy. Jeśli jednak awaria zdarzy się w trasie lub daleko do domu, zadzwoń po pomoc drogową.

3. Awarie wtryskiwaczy

Punkt 3 naszej listy dotyczyć posiadaczy aut z silnikiem Diesla. Kiedy spada temperatura, z oleju napędowego wytrąca się parafina. Skutek – awaria wtryskiwaczy, która uniemożliwia dalszą jazdę.

Rozwiązaniem tego problemu jest dbanie o jakość tankowanego paliwa. Kiedy zaczyna się zima, należy tankować paliwo specjalnie przystosowane do temperatur na minusie. Oprócz tego, wielu kierowców dolewa do baku specjalny środek (depresator), który zapobiega wytrącaniu się parafiny.

Nie warto oszczędzać na dobrej jakości paliwie. W porównaniu z kosztem regeneracji lub wymiany wtryskiwaczy, cena zimowego Diesla jest znacznie niższa.

4. Stuki w zawieszeniu

Zimą zawieszenie jest wystawione na szczególnie niekorzystne warunki. Oprócz mrozów, podzespoły samochodu stykają się ze śniegiem, błotem, solą drogową oraz oczywiście wodą. Z tych powodów elementy zawieszenia znacznie szybciej zużywają się w miesiącach zimowych.

Co może świadczyć o kłopotach w zawieszeniu? Często bardzo konkretnym symptomem są słyszalne, nieprzyjemne stuki w czasie jazdy. Inną oznaką jest gorsza trakcja auta i problemy z jego prowadzeniem.

Jeżeli zaobserwujesz lub usłyszysz coś niepokojącego, warto jak najszybciej udać się do warsztatu. Zawczasu wymienisz uszkodzone podzespoły. Pamiętaj, że niesprawne zawieszenie znacznie zmniejsza Twoje bezpieczeństwo na drodze. Zdecydowanie lepiej wybrać pomoc drogową i holowanie, niż wracać do domu autem, w którym wystąpiła poważna awaria tego układu.

Czego jeszcze spodziewać się zimą?

Powyższe cztery usterki to jedynie przykłady problemów, z jakimi możesz się spotkać jako kierowca. Zimą każdemu mogą przytrafić się również mniejsze, ale bardzo dokuczliwe usterki.

Awarie wycieraczek

Ponieważ zimą znacznie częściej korzystamy z wycieraczek, te delikatne elementy łatwo się zużywają. Jeśli auto nie jest garażowane, pióra wycieraczek mogą przymarznąć do szyby, a odrywanie na siłę zniszczy ich strukturę.

Kłopoty ze sprzęgłem

W zimowych miesiącach sprzęgło eksploatujemy do granic możliwości. Niejeden raz próbujemy wyjechać z zasp na siłę, nadpalając sprzęgło. Warto najpierw odśnieżyć podjazd, aby ułatwić sobie włączenie się do ruchu.

Odpryski na szybach

Żaden kierowca nie lubi, gdy w szybę lub karoserię uderza jakiś zabłąkany kamyk. Niestety, przy niższych temperaturach może się zdarzyć, że nawet lekkie uderzenie małego kamienia spowoduje brzydką rysę.

Kłopot z otwarciem auta

Zamarznięty zamek to standard w wiemy autach. Chociaż preparaty do odmrażania pomogą na krótką metę, jednocześnie wypłukują smar. Im dłużej zamek pracuje na sucho, tym szybciej zużywają się elementy jego mechanizmu. Z czasem może w ogóle odmówić posłuszeństwa.

Uszkodzenie felg i opon

Zimą często przychodzi nam jeździć po zaśnieżonych drogach i możemy nie zauważyć jakiejś nierówności lub ubytku w nawierzchni. Najechanie na dziurę z dużą prędkością na pewno nie należy do przyjemnych doświadczeń. W zimowych miesiącach często dochodzi więc do wygięcia felg lub uszkodzenia opon. Niekiedy awaria jest tak poważna, że potrzebna staje się pomoc drogowa.

Gdy potrzebujesz pomocy, zadzwoń po fachowców

Jeśli zatrzyma Cię usterka samochodu, zadzwoń po pomoc drogową

Zima to piękna pora roku, która wielu z nas kojarzy się z urokliwym, śnieżnym krajobrazem. Niestety, z punktu widzenia kierowców nie jest to sielanka. Kiedy temperatura spada, różne podzespoły auta są bardziej narażone na usterkę. Trudne warunki pogodowe nie ułatwiają bezpiecznej jazdy, a nawet mogą doprowadzić do uszkodzenia opon lub elementów zawieszenia.

Bez dwóch zdań, zimą pomoc drogowa jest bardzo potrzebna. Rób wszystko, co możesz, aby przygotować samochód na nadejście zimy, ale jeżeli w trasie niespodziewanie zatrzyma Cię jakaś usterka, nie eksperymentuj. Polegaj na profesjonalnych rozwiązaniach. Wystarczy jeden telefon, a fachowcy z naszej firmy Hol-Max przyjadą i pomogą rozwiązać Twój problem.

P.H.U. Hol – Max
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław

Tel./fax. +48 889 333 111
https://pomocdrogowa.i-wroclaw.pl/