Wrocław jest miastem o długiej i skomplikowanej historii, która jest warta poznania. Najbliższe dni pozwolą na bardzo przyjemne pogłębienie swojej wiedzy. Wszystko za sprawą rozpoczynającej się drugiej edycji festiwalu filmowego „Kadry Wrocławia”, który w tej odsłonie zajmie się najnowszą historią stolicy Dolnego Śląska. Organizatorzy zadbali o to, by cała impreza była świetnym miejscem poznania ciekawej historii miasta.

Formuła festiwalu jest bardzo prosta. W trzech głównych blokach tematycznych będzie można zobaczyć filmy dokumentalne dotychczas niepokazywane szerszej publiczności. Organizatorzy zadbali również o to, by każda prezentacja filmowa była poprzedzona odpowiednią prelekcją wprowadzającą w temat. Te wystąpienia będą prowadzone przez zawodowych historyków, którzy są w stanie przedstawić tło historyczne, tak ważne dla zrozumienia całości zjawisk, które będzie można zobaczyć na ekranie.

Powstanie Iglicy

Rok 1948 był jednym z najbardziej doniosłych w wydarzenia w powojennej historii Wrocławia. To właśnie wówczas odbył się Światowy Kongres Pokoju. Widoczny symbol w postaci Iglicy umieszczonej przed Halą Stulecia obecny jest do dziś w przestrzeni miejskiej. To wydarzenie było szeroko komentowane zarówno w trakcie trwania jak i w okresie późniejszym. Filmy dokumentalne zebrane w bloku poświęconym temu właśnie tematowi z całą pewnością będą w stanie przybliżyć całe wydarzenie.

Oblężenie Festung Breslau

Tematyka związana z oblężeniem Festung Breslau jest z kolei zagadnieniem nawet bardziej fascynującym. Dramatyczna i rozpaczliwa obrona miasta, które skapitulowało jako jedno z ostatnich w czasie II wojny światowej. Po dziś dzień rozpala umysły i wyobraźnie bardzo wielu ludzi. Nic zatem dziwnego w tym, że organizatorzy postanowili jeden blok tematyczny poświęcić właśnie temu zagadnieniu. Podobnie jak w przypadku wydarzeń z 1948 roku, widzowie będą mogli wysłuchać prelekcji na ten temat.

Trzecim blokiem festiwalu Kadry Wrocławia będzie część poświęcona dwóm wybitnym duchownym, którzy odegrali znaczną rolę nie tylko w historii stolicy Dolnego Śląska. Papież Jan Paweł II i kardynał Kominek to postaci powszechnie znane. Tematyka związana z nimi w odniesieniu do Wrocławia to wciąż jeszcze tematyka obecna raczej jedynie na sympozjach naukowych prowadzonych przez historyków. Z tych właśnie względów ta część festiwalu filmowego Kadry Wrocławia zapowiada się szczególnie ciekawie.

Swoistym dodatkiem będzie możliwość obejrzenia filmu fabularnego osadzonego w mieście, którego już nie ma. Krzywe Koło to ulica, która została wyburzona w trakcie budowy trasy WZ. Ulica ta położona była w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszego kina Nowe Horyzonty, gdzie festiwal będzie miał miejsce. Poza tym odniesieniem w przestrzeni, Krzywe Koło to jeden z najciekawszych filmów kryminalnych epoki PRL. Nawet po latach jest w stanie przykuć uwagę widza.

Szczegółowy plan wszystkich projekcji dostępny jest na stronie wydarzenia.