Od dziś, czyli od 1 kwietnia, we Wrocławiu będzie można poznać sztukę prezentowaną przez ukraińskich artystów na stałe mieszkających we Lwowie. Organizatorzy przygotowali cały szereg imprez, wśród których każdy może znaleźć coś odpowiedniego do własnych potrzeb, niezależnie od preferowanej dziedziny sztuki. Co będzie można zobaczyć w trakcie najbliższych czterech tygodni? Atrakcji z całą pewnością nie zabraknie.

Wydarzeń kulturalnych, jakie odbędą się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury jest bardzo wiele, ale warto zwrócić uwagę na to, co będzie się działo podczas Miesiąca Lwowskiego. Związki Wrocławia z ukraińskim dziś Lwowem są oczywiste, a jednak niewiele osób dobrze zna sztukę naszego wschodniego sąsiada, zwłaszcza tę najnowszą. Wydarzenia prezentowane w ciągu kolejnych dni kwietnia pozwolą na zorientowanie się w tym, czym żyje współczesna sztuka ukraińska. Co więcej, tego rodzaju promocja pokazuje, że Europa istnieje również poza granicami Unii Europejskiej.

Sztuka

Miesiąc Lwowski to całe bogactwo wydarzeń, które będą w stanie przybliżyć nową sztukę pochodzącą z Ukrainy w jej wielu płaszczyznach. Dla umożliwienia łatwiejszej orientacji organizatorzy postanowili podzielić całość na kilka tematycznych bloków. Ułatwi to potencjalnym odbiorcom poruszanie się w bogactwie propozycji wydarzeń kulturalnych, które będzie można zobaczyć w trakcie rozpoczynających się dziś obchodów.

Miłośnicy sztuk wizualnych powinni zwrócić szczególną uwagę na kamienicę przy Rynku 25, gdzie niegdyś mieściła się Moda Polska. Sześć pięter nowej galerii pozwoli na ekspozycję niemal dwustu prac stworzonych przez kilkudziesięciu artystów, którzy tworzą rzeźby, obrazy, plakaty, performance i sztuki wizualne.

Muzyka

W bloku tematycznym poświęconym muzyce będzie równie interesująco. Zapowiadane są występy zespołów i wykonawców solowych, którzy będą reprezentowali różnorodne nurty muzyczne. Od muzyki ludowej począwszy poprzez jazz aż po nowatorskie nowe brzmienia, wykorzystujące eksperymentalne instrumenty.

Literatura

Literatura/Debaty to z kolei blok dla osób interesujących się pisarstwem. W cyklu zapowiadanych spotkań autorskich i debat literackich będzie można na żywo posłuchać słynnych polskich i ukraińskich twórców, wśród których znajdą się między innymi tacy znani pisarze jak Bohdan Zadura, Iwan Bajdak, Jurij Andruchowycz i Ziemowit Szczerek. Taki zestaw autorów gwarantuje wysoką jakość rozmów o literaturze i świecie.

Film

Warto również zwrócić szczególną uwagę na to, co będzie działo się w Kinie Nowe Horyzonty. Blok filmowy umożliwi poznanie dokonań ukraińskich filmowców. Szczególnie interesująco zapowiadają się pokazy filmów powstałych w ciągu ostatnich kilku lat, nieobecnych zazwyczaj w polskich kinach.

W Przejściu Garncarskim powstała Lwowska Uliczka, która będzie miejscem wydarzeń plenerowych, przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodsi poznają techniki budowy instrumentów lub nauczyć się robić ukraińskie lalki. Ich rodzice natomiast staną przed szansą poznania ukraińskiej kuchni.

Miesiąc Lwowski we Wrocławiu zapowiada się niezwykle interesująco, warto zatem poznać szczegółowy program, który znajduje się na stronie organizatora całego wydarzenia.