Zamek Królewski na Wawelu jest chyba najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym przez turystów zamkiem w Polsce. Jednak również Wrocław ma piękny królewski pałac, a dokładniej, to zespół pałacowy, zwany także pałacem Spätgenów lub zamkiem królów pruskich.

Słów kilka o historii

Pałac jest wyjątkowy i jak wiele budowli we Wrocławiu- całkiem stary. Najstarsza część budynku pochodzi z początku XVIII w. Dokładnie od roku 1750 pałac stał się własnością Fryderyka II Wielkiego, ówczesnego króla Prus. Przez lata pałac był rozbudowywany. Z końcem XVIII w. wybudowane zostało skrzydło południowo- zachodnie, a w połowie wieku XIX dobudowano skrzydło południowe. Rozbudowywany przez lata kompleks pałacowy nie przetrwał bez uszczerbku czasu wojny. Skrzydła południowe oraz południowo-wschodnie spłonęły, a ich pozostałości zostały wyburzone już po wojnie, w latach pięćdziesiątych. Renowacja kompleksu pałacowego, w tym skrzydła północno- wschodniego, związana była z rocznicą obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Znaczenie Pałacu

Pierwotnie Pałac Królewski był siedzibą królów pruskich. Po II wojnie światowej, odbudowie i renowacji budynku, przez wiele lat w Pałacu mieściły się wrocławskie muzea: etnograficzne oraz archeologiczne. Dopiero w roku 2009 nastąpiła zmiana, Pałac ponownie odrestaurowano, a następnie uruchomiono w nim Muzeum Miejskie. Odwiedzając wrocławski Pałac Królewski można zobaczyć odnowione zgodnie z pierwowzorem komnaty królewskie oraz wystawy. W dwóch skrzydłach znajduje się wystawa dotycząca 1000 lat Wrocławia, która obejmuje około 3 tysięcy eksponatów, prezentujących ważne dla miasta wydarzenia.

Barokowy ogród Pałacu Królewskiego

Dla zwiedzających, od roku 2008, udostępniony został także barokowy ogród królewski. Jest on bardzo charakterystyczny, urządzony na styl francuski. Zajmuje ok. 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Został on wykonany na planie układu osiowego, w którym wyróżnić można 4 regularne partery haftowe w części centralnej, a także parter bylinowy. To wyjątkowe miejsce można zwiedzać wtedy, gdy otwarte jest Muzeum Pałacowe, co ciekawe i istotne dla wielu osób, wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny.