Festiwal Jazz nad Odrą 4-13 kwietnia
Ruszyła już sprzedaż na tegoroczny festiwal Jazz nad Odrą. Od razu powiedzmy, że jest to wyjątkowa edycja, bo 50, jubileuszowa edycja. Już na początku kwietnia zespoły zagrają na scenie Impartu, Hali Stulecia, Teatru Capitol i Kina Nowych Horyzontów. Wśród sław tegorocznego pojawia się Peter Cincotti, Kenny Garrett czy tegoroczny laureat nagrody Grammy – Gregory Porter. Na scenie zobaczymy także legendarny zespół SBB w oryginalnym składzie, Piotr Wojtasik, Marek Napiórkowski, Terence Blanchard Quintet, Czilds All-Star Quartet czy Ambrose Akinmusire Quintet i wiele, wiele innych.
Wśród wydarzeń festiwalowych będzie miał miejsce przegląd filmów Andrzeja Wasylewskiego, a także spektakl Konrada Imieli Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami na deskach Teatru Muzycznego Capitol, a także parada jazzowa po ulicach Wrocławia.
Nie trzeba nikomu nie mówić, jakiej rangi jest to uroczystość. Festiwal przez te wszystkie lata promował nowych twórców. To tutaj swoje kariery rozpoczynały takie sławy jak: Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Ewa Bem, Zbigniew Seifert, Andrzej Zaucha czy wreszcie Krzysztof Urbański.
Festiwal Jazz nad Odrą powstał 1964 roku, jako efekt coraz większej popularności muzyki jazzowej w Polsce. Wcześniej z tą samą ideą działał Ogólnopolski Przegląd Studenckich Zespołów Jazzowych, który gościł we Wrocławiu w 1957 w ramach uroczystości Dni Wrocławia. Jazz nad Odrą aż do 1989 roku był zresztą imprezą studencką, cieszącą się zresztą wielką popularnością i poważaniem. W miarę rośnięcia festiwalu w siłę, na jej scenie pojawiały się coraz większe znakomitości nie tylko polskiego, ale i światowego jazzu. Wystarczy wymienić te nazwiska: Pat Metheny, Paco de Lucía, Larry Coryell, Al Di Meola, Buddy Rich, McCoy Tyner, Stan Getz, John Surman, Don Cherry czy Branford Marsalis. Dziesięć lat temu, festiwal, za symboliczną złotówkę, odkupił prezydent miasta Rafał Dutkiewicz,dzięki czemu impreza zyskała silne wsparcie finansowe i organizacyjne.
Ciekawostką jest fakt, że w tegoroczny jubileusz uświetni występ kapeli Jazz Band Ball, który jest także pierwszym laureatem tego festiwalu z roku 1964, ale także inni laureaci jak: Laboratorium czy Zbigniew Namysłowski ze swym kwartetem.