Wrocław ma wiele wspaniałych kościołów. Niektóre z nich pochodzą sprzed wieków, inne są nowsze. Do tej drugiej kategorii zaliczamy kościół św. Michała Archanioła we Wrocławiu, który położony jest przy ul. Bolesława Prusa 78 na rogu ul. Wyszyńskiego.
Monumentalna budowla, którą możemy zobaczyć podczas jazdy czy spaceru ulicą Wyszyńskiego. Zlokalizowana w pobliżu Parku Świętej Edyty Stein i naprzeciwko Parku Stanisława Tołpy. Kościół św. Michała Archanioła we Wrocławiu-Ołbinie to budowla, która robi wrażenie. Co warto o niej wiedzieć?
Przed budową kościoła
Już w XII wieku na terenie obecnej świątyni znajdowało się opactwo benedyktyńskie św. Wincentego. Ufundował je Piotr Włostowic – możnowładca śląski. Główną świątynią opactwa był kościół pod wezwaniem Marii Panny i św. Wincentego (później św. Wincentego). Niedługo później opactwo powiększyło się o kaplicę św. Michała. W II połowie XII wieku opactwo było przejęli norbertanie, którzy rozbudowali klasztor.
Zespół klasztorny funkcjonował aż do 1529 roku, gdy rada miejska zdecydowała o jego rozebraniu. Decyzja ta miała wynikać z zagrożenia ze strony Turków. Na miejscu po czasie zbudowano kościół drewniany, a potem murowany, który możemy podziwiać w tej lokalizacji do dzisiaj.
Historia świątyni
Kościół św. Michała Archanioła we Wrocławiu-Ołbinie został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, a dokładnie w latach 1862-1871.Projekt przygotował Alexis Langer. Świątynia powstała w stylu neogotyku. Podczas jej budowy zawaliła się jedna z wież, dlatego została ukończona jako niższa. Langera odsunięto od prac, które powierzono Karlowi Lüdecke.
W latach 1922-1923 do kościoła przychodziła modlić się Edyta Stein, która została później kanonizowana. Pod koniec II wojny światowej kościół został znacząco zniszczony. Uszkodzenia były tak duże, że zakwalifikowano go do rozbiórki. Został jednak przekazany salezjanom, którzy odbudowali go. Salezjanie założyli w pobliżu zgromadzenie zakonne i otwarli Prywatne Gimnazjum Salezjańskie im. Św. Edyty Stein.