Śmierć bliskiej osoby zawsze jest dla nas niezwykle bolesnym, często traumatycznym przeżyciem, na które przeważnie nie jesteśmy przygotowani. W tym trudnym czasie, pogrążeni w żałobie musimy sobie poradzić z organizacją pochówku i załatwieniem wszelkich niezbędnych, wymaganych prawem formalności. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nadać ceremonii pogrzebowej uroczysty charakter i z godnością pożegnać ukochaną osobę.

Organizacja pogrzebu – formalności 

Z chwilą śmierci bliskiej nam osoby musimy dopełnić niezbędnych formalności w celu podjęcia dalszych kroków w kierunku organizacji ceremonii pogrzebowej. Najważniejszym dokumentem, który musimy uzyskać jest karta zgonu. Wystawi go lekarz w szpitalu lub w przypadku śmierci w domu, wezwany lekarz. Pozostałe formalności związane z organizacją pogrzebu możemy zlecić wybranemu zakładowi pogrzebowemu i w spokoju przygotować się do pochówku naszej bliskiej osoby.

Sposób pochówku i charakter ceremonii pogrzebowej

Przeważająca większość zakładów wykonuje swoje usługi pogrzebowe kompleksowo i w szerokim zakresie. Warto wybrać taki, do którego mamy zaufanie, i który pomoże nam uporać się z zawiłościami formalnymi. Kompleksowość oferowanych usług pogrzebowych polega na transporcie ciała do zakładu pogrzebowego oraz przygotowanie zmarłego do pogrzebu tradycyjnego lub kremacji. Jeśli zmarły nie wyraził przed śmiercią swojej ostatniej woli, którą musimy uszanować, to na naszych barkach pozostaje decyzja co do sposobu pochówku i charakteru uroczystości pogrzebowej. Możemy zdecydować o tradycyjnym pochówku lub o spopieleniu zwłok. Ceremonia może mieć charakter religijny lub świecki. Niezależnie od tego, czy sami podejmujemy się organizacji uroczystości, czy też powierzamy to zadanie zakładowi pogrzebowemu, ceremonia powinna przebiegać w sposób uroczysty z poszanowaniem godności zmarłego i uczestników pogrzebu.

Uroczysta oprawa ceremonii pogrzebowej

Materialny wydźwięk uroczystości pogrzebowej wyraża się w wyborze odpowiedniej, eleganckiej trumny lub urny, posiadającej zdobienia lub grawer. Piękne wieńce, wiązanki i znicze, pasujące kolorystycznie do oprawy uroczystości, mogą dodatkowo podkreślić charakter i upodobania zmarłego. Coraz częściej praktykowane jest wykonanie w kościele lub na cmentarzu ulubionych utworów zmarłej osoby. Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych może zostać zorganizowana konsolacja. Stypa, bo tak jest zwyczajowo określany uroczysty poczęstunek dla żałobników, pozwala na wspólne przeżywanie żałoby oraz zbliżenie się z rodziną i przyjaciółmi. Możemy wówczas porozmawiać o nieżyjącym już bliskim i powspominać wspólnie spędzone chwile.

Emocje po pogrzebie – fachowa pomoc w trudnych chwilach 

Po pogrzebie pozostaje z nami ból i żałoba. Nie powinniśmy pozostać w niej osamotnieni. Dla praktykującego katolika lub wyznawcy innych religii pomocna jest wtedy modlitwa lub medytacja. Bliskość rodziny i przyjaciół też jest niezwykle ważna. Jednak nie zawsze wystarczająca. Wtedy konieczna jest fachowa pomoc psychologów. Zakład pogrzebowy Archon oferuje kompleksowe usługi w zakresie organizacji ceremonii pogrzebowych, jak również pomoc psychologiczną w czasie trwania żałoby. Wszelkie niezbędne informacje w tym zakresie można znaleźć na stronie internetowej: zaklad-pogrzebowy.com.pl.