Przeprowadzka jest z reguły bardzo emocjonalnym przeżyciem. Zawsze towarzyszy jej stres – czy czegoś nie zapomnieliśmy, czy wszystko jest załatwione. Czasem może pojawić się smutek i nostalgia za miejscem, które było naszym domem przez ostatni czas, czasem radość i ekscytacja, bo zaczynamy nowy rozdział w życiu. Z pewnością każdemu przyda się poradnik, jak przygotować się do przeprowadzki.

Od czego zacząć przygotowania do przeprowadzki?

Warto pomyśleć najpierw o sprawach urzędowych – należy poinformować urzędy, firmy i instytucje o fakcie naszej przeprowadzki. O zmianie naszego miejsca zamieszkania, powinny wiedzieć m. in. Urząd Skarbowy, ZUS, bank, z którego usług korzystasz, firma ubezpieczeniowa czy przychodnia, z której usług korzystasz.
Przeprowadzkę dobrze jest zaplanować na konkretny dzień. Postaraj się o wzięcie urlopu odpowiednio wcześnie. Zmiana miejsca zamieszkania to duże zamieszanie. Będziesz potrzebować czasu na rozpakowanie i ułożenie rzeczy.

Pamiętaj, że nie ma perfekcyjnej przeprowadzki. To normalne, że czegoś zapomnimy, czegoś nie zdążymy zrobić w odpowiednim czasie, coś nie wyjdzie tak jak tego chcieliśmy. Nie martw się tym, każdemu się to zdarza.

Co i jak spakować?

Nie pakuj się na ostatnią chwilę. Łatwo wtedy czegoś zapomnieć, wrzucić jakąś rzecz tam, gdzie być nie powinna, przez co rozpakowywanie się pójdzie znacznie mniej sprawnie. Zacznij od pakowania najmniej potrzebnych rzeczy. Na końcu spakuj odkurzacz, z pewnością bardzo się przyda. Połóż też w jednym miejscu wszystkie dokumenty, tak, aby się nie zgubiły.

Kiedy decyzja o przeprowadzce zostanie podjęta, pozbywaj się na bieżąco niepotrzebnych rzeczy – będą tylko dodatkowym obciążeniem, którego lepiej uniknąć. Bądź ze sobą szczery i przemyśl czy używasz danych rzeczy, czy nosisz wszystkie ubrania z szafy. Zaopatrz się również w kartony, pojemniki i duże worki. Szczególnie przydatne mogą okazać się kartony. Łatwo jest je podpisać, np. szkło, ubrania na lato lub pokojami – kuchnia, salon. Jeśli posegregujemy rzeczy przy pakowaniu, będzie nam potem o wiele prościej je wypakować.
Ubrania, które normalnie trzymasz na wieszaku, spakuj razem z nimi.
Z pewnością przy pakowaniu kubków, misek czy talerzy, przyda się „pęcherzykowa” folia ochronna lub najzwyklejsze gazety – dlatego nie wyrzucaj gazet lub nawet zrobionych krzyżówek jakiś czas przed przeprowadzką. Zadbaj o dobre zabezpieczenie przedmiotów. Jeżeli wynajmiemy firmę do transportu rzeczy, a coś po drodze zbije się czy zepsuje, firma za to nie odpowiada.
Jeśli meble były rozkręcane, po przybyciu do nowego mieszkania od razu zajmij się ich skręcaniem. Ustaw je tak, jak w sposób ostateczny mają stać, a potem zajmij się wypakowaniem reszty rzeczy.

Bardzo pomocne będzie spakowanie najbardziej potrzebnych rzeczy do walizki. Chodzi o przedmioty codziennego użytku, np. szczotka do włosów, szczoteczka do zębów, najważniejsze kosmetyki, apteczka (plastry, woda utleniona), ładowarki, chusteczki, papier toaletowy, ręczniki, narzędzia potrzebne do skręcania mebli, ubrania, przekąski, jedzenie dla zwierząt, rzeczy dzieci. W ten sposób, nie będzie potrzeba biegania od kartonu do kartonu i szukania tych rzeczy, które na pewno przydadzą się zaraz po przeprowadzce.

Dzieci i zwierzęta

Jeśli masz dzieci lub/i zwierzęta, również o nie zadbaj. Chociaż dzieciaki zapewne chętnie by pomogły przy pakowaniu, najpewniej zrobią tylko większy bałagan. Dlatego warto poprosić kogoś z rodziny lub znajomych o opiekę nad nimi, lub zatrudnić opiekunkę. Podobnie ze zwierzętami. Dla niektórych będzie lepiej, jeśli powierzymy je komuś zaufanemu.

Przeprowadzka, jaki transport wybrać?

Trzeba też pomyśleć o transporcie dobytku. Mniejsze rzeczy można przewieźć swoim autem. Zwożenie części rzeczy do nowego mieszkania jakiś czas przed przeprowadzką, będzie wygodne. Jednak nie wszystko zmieści się do samochodu osobowego. Do przewiezienia gabarytów, dobrze jest zatrudnić firmę, która się w tym specjalizuje. Doradzi nam jak odpowiednio zabezpieczyć rzeczy i przewiezie je profesjonalnie, z zachowaniem ostrożności. Są to osoby, które mają doświadczenie w takich transportach. Jednak będzie to dodatkowe obciążenie dla naszego budżetu. Do tego, firmy przeprowadzkowe pracują w konkretnych godzinach, przez co będziemy mieli mniej swobody. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie busa. W pakowaniu na niego rzeczy możemy poprosić o pomoc rodzinę i znajomych. Bardzo dobre warunki wynajęcia pojazdu możemy znaleźć na stronie https://www.wynajmij-samochod.eu.