Do 8 stycznia 2017 r. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu prowadził rekrutację na wyjątkowe studia. Studenci z kierunku Architektura Krajobrazu, mają okazję w tym roku uczestniczyć w wymianie studenckiej. Nosi ona nazwę „Polskie i Chińskie tradycje w kształtowaniu krajobrazu”. Jest to więc kierunek dla osób ciekawych świata i lubiących podróże. Studia za granicą są świetnym sposobem na poznanie kultury innego kraju.

Studia magisterskie, które trwają dwa lata, zostały podzielone na 4 semestry. W pierwszym semestrze studenci uczęszczają na zajęcia które odbywają się na Uniwersytecie Przyrodniczym. W drugim semestrze następuje wymiana, polscy studenci wyjeżdżają do Chin, a chińscy do Polski. Hunan Agricultural University of Changsha w Chinach prowadzi trzeci semestr studiów, gdzie polscy studenci zdobywają wiedzę na temat chińskich tradycji krajobrazowych. Na ostatni semestr Polacy wracają do kraju i wybierają miejsce obrony pracy magisterskiej – Chiny lub Polskę. Po obronie studenci otrzymują podwójny dyplom – chiński i polski.

Chińskie tradycje krajobrazowe

Chiny budzą podziw krajów Europejskich. Wśród wielkich wynalazków ludzkości, w których Chiny wyprzedziły nas, Europejczyków, o tysiące lat znajdują się sławne chińskie ogrody. Mimo że zbudowany jest z czterech elementów: roślin, skał, wody i architektury, to kryje w sobie głęboką symbolikę. Wieki temu projektanci ogrodów działali w myśl sztuki Feng Shui, która mówi że warunkiem szczęśliwego życia jest współdziałanie z naturą i jej siłami.

Podróże

Studenci prowadzili bloga przez cały pobyt w Chinach. Jak sami wspominają, przez rok zwiedzili tyle, że trudno wszystko wymienić. W programie nauczania były przewidziany wycieczki po miastach, wioskach, prowincjach, świątyniach i parkach. Jedna ze studentek mówi, że jednym z powodów dla których zdecydowała się na ten kierunek były właśnie podróże. Obowiązkowy wyjazd do Chin to najlepszy sposób na poznanie społeczności i kultury zupełnie innej, od tej znanej w Europie.

Zapisy na te studia są prowadzone inaczej niż każdy inny kierunek. Warto więc uważnie przyjrzeć się terminom składania papierów i wymaganiom do przyjęcia na ten kierunek.

www.glos.up.wroc.pl/aktualnosci/odkryj_chiny_na_studiach