Konserwatywna architektura XX wieku, która określana jest również jako antymodernizm czy architektura klasyczna, widoczna jest również we Wrocławiu. Jej szczególnym przykładem jest styl narodowy III Rzeszy. Jakie budynki są jego reprezentacją?

 

Antymodernizm powstał jako odpór dla abstrakcyjności form modernistycznych. Wyróżniał się sięganiem do tradycyjnych wzorców, symetrią, nierzadko monumentalizmem. Do prądów konserwatywnej architektury XX wieku możemy zaliczyć neoklasycyzm oraz socrealizm. Do tego drugiego zaliczają się monumentalna architektura III Rzeszy i socrealizm radziecki, a także włoski styl Novecento.

 

Styl narodowy III Rzeszy jest reprezentowany we Wrocławiu przez kilka zabytków, które dotrwały do naszych czasów. Na co warto zwrócić uwagę?

 

Budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Jednym z najbardziej popularnych przykładów jest budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego położony przy placu Powstańców Warszawy 1. Został on zbudowany w latach 1939-1945, był odbudowany i otynkowany po wojnie.

 

Budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu został zaprojektowany przez Felixa Bräulera, który wykorzystał w swoim projekcie bryłę Alexandra Müllera i Ferdinanda Schmidta. Prosta, ale jednocześnie efektowna fasada budynku może przywodzić na myśl Nową Kancelarię Rzeszy, która powstała w Berlinie. W budynku znajduje się 800 gabinetów, a także różne inne pomieszczenia. Do dzisiaj krąży wiele plotek o jego podziemiach, gdzie miałyby znajdować się tunele łączące go z ratuszem i Dworcem Głównym.

 

Naziemne schrony obrony przeciwlotniczej

Drugim przykładem stylu narodowego III Rzeszy we Wrocławiu są naziemne schrony obrony przeciwlotniczej, które zaprojektował architekt Richard Konwiarz. Schrony te znajdują się przy ul. Ładnej, ulicy Legnickiej przy placu Strzegomskim, na skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej i Ołbińskiej, a także ulic Grabiszyńskiej i Stalowej.

 

Schrony przede wszystkim budowane były w celu poprawy morale mieszkańców Wrocławia – były po prostu za małe, aby zmieścić wiele osób. Bunkry do dzisiejszych czasów zachowały się w dobrym stanie – w trakcie wojny nie doznały znacznych uszkodzeń.