Fontanny w miastach to już jeden z charakterystycznych obiektów, zdobiących rynki małych i dużych miast, bądź parki lub inne lubiane przez mieszkańców miejsca. Nie inaczej wygląda kwestia we Wrocławiu. W mieście można spotkać wiele fontann, o różnych kształtach czy wielkości. Ale ta jedna, wyjątkowa, znajduje się nieopodal Hali Stulecia, właściwie w samym centrum miasta.

Wyjątkowa fontanna

Jednak we Wrocławiu jest taka fontanna, która przyciąga uwagę i zainteresowanie nie tylko mieszkańców, ale również turystów. Wielu z nich przyjeżdżając do miasta, umieszcza wrocławską fontannę multimedialną na liście obiektów, które koniecznie muszą zobaczyć. Skąd taka sława?

Fontanna multimedialna

Jest wyjątkowa! Największa w Polsce, a w Europie jedna z największych. Imponująca fontanna zajmuje powierzchnię aż 1 ha. Czy tylko wielkość świadczy o jej wyjątkowości? Oczywiście że nie! W trakcie budowy fontanny, na jej dnie, umieszczono 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych (gejzerów, dysz pieniących, dysz dynamicznych, mgielnych i punktowych, palmowych oraz wodnych) i 3 dysze ogniowe!

I co dalej?

Ano to, że cała ta instalacja w fontannie nie została wykonana bez powodu. Dysze wodne różnego rodzaju tryskają wodą na wysokość aż 40 metrów! To po co to wszystko? Ano dlatego, że w tym wyjątkowym miejscu realizowane są niepowtarzalne spektakle, w których światło i dźwięk odgrywają główną rolę!

Sezonowa atrakcja Wrocławia

Każdego roku w sezonie letnim odbywają się bardzo efektowne pokazy multimedialne, łączące niecodzienną instalacje fontanny z podkładem muzycznym. Dodatkowo, podczas spektakli wykorzystywane są również światła laserowe oraz projektory, które nadają widowisku jeszcze lepsze efekty. Pokazy organizowane są regularnie od końca kwietnia (ostatni weekend) lub początku maja (pierwszy weekend), aż do końca października!

Światowe przeboje pod fontanną!

Muzyka, jaka jest wykorzystywana podczas spektakli każdego roku jest inna. Twórcy przedstawienia dbają bowiem, aby pokaż realizowany był przy najbardziej aktualnych wakacyjnych hitach. Jako podkład muzyczny wykorzystywane są również utwory muzyki klasycznej. W ciągu dnia pokazy rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie. Zazwyczaj trwają kilka, a nawet kilkadziesiąt minut.

Pokazy nocne

Szczególnie zjawiskowe i zapierające dech w niejednych piersiach są pokazy nocne. Ciemność niewątpliwie dodaje uroku pokazom świetlnym. Nastanie zmierzchu pozwala organizatorom wykorzystać dodatkowo projektory, które wyświetlają specjalnie przygotowane animacje na wykorzystywanych podczas pokazu kurtynach wodnych.

Gdzie na spektakl?

Oglądnięcie tego zjawiskowego spektaklu jest darmowe. W widowisku uczestniczyć może każdy, kto akurat znajduje się na Pergoli. Jednak jeśli ktoś chce zobaczyć więcej, niekoniecznie stojąc w tłumie, to pokaz można także oglądnąć z tarasu widokowego, jaki znajduje się we Wrocławskim Centrum Kongresowym, jednak w tym przypadku należy uiścić opłatę za bilet wstępu.

A co z fontanną w zimowy czas?

Również zimą fontanna cieszy wrocławian, lecz w nieco inny sposób. Gdy na zewnątrz mróz, fontanna zamienia się w lodowisko! Popołudniami, gdy zapada zmrok, lodowisko zamienia się w wyjątkowe miejsce, w którym uruchamiana jest zimowa odsłona fontanny. Muzyka zsynchronizowana jest z pokazem świateł, co czyni ją szczególnie wyjątkową!