Arsenał Wrocławski, Arsenał Mikołajski czy po prostu Arsenał Miejski we Wrocławiu – to budynek znajdujący się na wrocławskim Starym Mieście, a dokładnie przy ulicy Cieszyńskiego 9. Obecnie oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Szacuje się, że Arsenał Wrocławski powstał wcześniej niż inne tego rodzaju obiekty w Warszawie, Krakowie, Wiedniu czy Berlinie. Początki budowy datuje się na 1459 roku, natomiast jej ukończenie miało miejsce w XVII wieku. Budowlę zlokalizowano wówczas przy Bramie Mikołajskiej.

Historia Arsenału Miejskiego we Wrocławiu

Początkowo arsenał służył jako spichlerz, w którym gromadzono zboże, aby można było wykorzystać je w razie oblężenia miasta. Dopiero od XVI wieku zaczął pełnić inną rolę, a mianowicie założono w nim skład broni. Broń pochodziła głównie z piwnic Ratusza Miejskiego, a także innych budynków, gdzie już się nie mieściła. Przechowywano w nim między innymi działa, kule, broń palną ręczną oraz drzewcową. Budynek zaczęto wówczas nazywać zeughaus (cekhauz). Nie przechowywano tam prochu – znajdował się on w baszcie zbudowanej specjalnie do tego celu.

Pomiędzy spichlerzem a XIV-wiecznymi murami, w obrębie dziedzińca wybudowano też inne obiekty. Znalazły się wśród nich kuźnia, wozownia oraz rusznikarnia. Prace budowlane prowadzono też w późniejszych wiekach. W czasie dominacji pruskiej król Fryderyk II ogłosił, że arsenał zmienił swoje przeznaczenie na magazyny wojskowe. W okresie II wojny światowej budynek został zniszczony podczas bombardowań. Potem został odbudowany.

Arsenał we Wrocławiu obecnie

Aktualnie w Arsenale Miejskim we Wrocławiu znajduje się oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. W skrzydłach północnym i wschodnim działa Muzeum Militariów, natomiast w starym spichlerzu swoje siedziby mają Muzeum Archeologiczne i Archiwum Budowlane Muzeum Architektury. W czworobocznej baszcie znajduje się również siedziba Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia. Arsenał ze względu na swój przestronny dziedziniec jest również miejscem organizowania różnorodnych imprez kulturalnych, między innymi jest to Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale.

Muzeum Militariów

Cieszyńskiego 9

 
ŚR – SB      1000 – 1700
ND            1000 – 1800
wystawy stałe – wstęp wolny

tel. (71) 347-16-96