Pałac Królewski znajdujący się we Wrocławiu to dzisiejsza siedziba Muzeum Miejskiego. Można tam obecnie obejrzeć wiele wspaniałych wystaw. Jeżeli ktoś wybiera się w celach turystycznych do tego miasta, to koniecznie musi odwiedzić tę placówkę.
Garść historii
Sam pałac wkroczył na łamy historii w 1717. Heinrich Gottfried Spaetgen kupił małą, barokową rezydencję. To ona w późniejszych latach stała się paradnym i reprezentatywnym miejscem. Pierwsza rezydencja znajdowała się w pobliżu Rynku. Co do tego, kto jest odpowiedzialny za jej stworzenie istnieją dwie wersje. Pierwsza z nich podaje, że był to Johann Berhard Fischer von Erlach. Drugim twórcą według podań historycznych jest wiedeńczyk Johann Lucas von Hildebrandt.. Po śmierci Spaetgena pałac został zakupiony przez pruskiego władcę Fryderyka II.
Rozbudowa wrocławskiej rezydencji
Fryderyk II tak umiłował sobie to miejsce, że zalecił natychmiastową rozbudowę. Dzięki temu pałac i Wrocław urósł do rangi miasta rezydencjonalnego. To Johann Boumann St jest odpowiedzialny za wszystkie rozbudowy w tym okresie, po roku 1750. Dobudowane zostało dwukondygnacyjne skrzydło. Tam znajdowały się specjalne pomieszczenia dla króla. W sali balowej mogło jednocześnie bawić się około 250 osób. Styl pałacu można określić jako rokoko. Kolejny władca pruski – Fryderyk Wilhelm II był odpowiedzialny za kolejne etapy rozbudowy wrocławskiego pałacu. Ważną ciekawostką jest fakt, że do pracy przystąpił Karl Gotthard Langhans St. Do jego najważniejszych dzieł zaliczyć można także Bramę Brandenburską w Berlinie.
Kompleks pałacowy
Jednak to Fryderyk Wilhelm IV sprawił, że jeszcze skromna rezydencja stała się okazałym kompleksem godnym największych królów pruskich. To za jego panowania znacznie powiększył się obszar całej rezydencji, łącznie z placem paradnym. Cały kompleks pałacowy sięgał aż do obecnego Placu Wolności. Pewne części starego pałacu zostały zburzone. Jednak na ich miejsce powstały nowe, bardziej okazalsze skrzydła. Dopiero po zakończeniu I wojny światowej wrocławski pałac wrócił w ręce włodarzy miasta. To oni zaczęli przystosowywać wnętrza do celów muzealnych.
Muzeum Miejskie we Wrocławiu
Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło 20 września 1926 roku. Podczas II wojny światowej sam pałac bardzo mocno ucierpiał. W 1942 rozpoczęła się ewakuacja wszystkich zabytków. Po wojnie bardzo duża część całego kompleksu została zniszczona. Do życia powołano tam na pewien okres Muzeum Etnograficzne i Archeologiczne. Potem jednak nastąpiło ich zamknięcie. Od 2009 roku, po gruntownym remoncie nastąpiło oficjalne, ponowne otwarcie zupełnie nowego Muzeum Miejskiego. W obecnych czasach sam pałac to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Mieszkańcy oraz turyści zaproszeni są na wystawę “1000 lat Wrocławia”. Można na niej zobaczyć jak zmieniał się Dolny Śląsk na przestrzeni lat. Dokładne ceny biletów i godziny otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie muzeum.