Plac biskupa Nankiera we Wrocławiu znajduje się w centrum, na Starym Mieście. Obecnie łączy on ulicę Szewską z ulicą Piaskową i ma około 200 metrów. Jego przedłużeniem jest ulica Uniwersytecka. Przy placu znajduje się kilka interesujących zabytków, które zasługują na uwagę. Na co powinniśmy spojrzeć podczas spaceru placem Nankiera?

 

Katedra greckokatolicka pw. św. Wincentego i św. Jakuba

Ta świątynia zniesiona została jeszcze przed najazdem mongolskim na Wrocław. Kościół wznoszony był jako nekropolia Piastów Wrocławskich, ale złożono tu tylko ciało księcia Henryka II Pobożnego po jego klęsce pod Legnicą.

 

Obecna katedra została wzniesiona około 1240 roku. Początkowo wybudowano ją w stylu romańskim. W późniejszych wiekach była poddawana przebudowom i obecnie ma styl gotycki. Przy katedrze znajdują się budynki klasztorne.

 

Kościół św. Klary i św. Jadwigi

Obecnie barokowy Kościół św. Klary i św. Jadwigi z zespołem klasztornym jest kolejnym zabytkiem znajdującym się przy placu Biskupa Nankiera. To rzymskokatolicka świątynia, która w przeszłości zajmowana była przez siostry klaryski, a potem przeszła w ręce urszulanek.

 

W kościele możemy zobaczyć Mauzoleum Piastów, gdzie pochowano kilku spośród dawnych śląskich władców z dynastii Piastów.

 

Kościół św. Macieja

Nieco dalej znajduje się Kościół św. Macieja – gotycka świątynia wybudowana z cegły, która znajduje się przy ulicy Szewskiej, po jej wschodniej stronie. Kościół powstał jako kaplica dworska dla Henryka Brodatego.

 

W tej chwili pełni funkcję rzymskokatolickiego kościoła rektoralnego, przy którym mieści się siedziba duszpasterstwa akademickiego „Maciejówka”. W krypcie świątyni pochowany jest znany śląski mistyk, teolog i poeta Johannes Scheffler, który znany jest jako Angelus Silesius.

 

Hala Targowa

Przy placu Biskupa Nankiera znajduje się również zabytkowa Hala Targowa wybudowana na początku XX wieku w neogotyckim stylu. Została wzniesiona na miejscu dawnego arsenału miejskiego. Aktualnie możemy zakupić w niej różnego rodzaju produkty spożywcze i nie tylko.

 

Siedziba Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Warto również wspomnieć, że przy placu Nankiera swoją siedzibę ma Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego (WF UWr).