Niesprawnie działająca instalacja elektryczna to ryzyko pożarowe i zagrożenie porażeniem prądem. Jednak elektryk przydaje się nie tylko w razie awarii. Podpowiadamy, kiedy wezwać elektryka.

Instalacja elektryczna nie działa? Dzwoń po elektryka!

Z prądem nie ma żartów – chyba każdy o tym słyszał. Jednak mimo że “złotych rączek” coraz mniej, to nadal zdarzają się osoby, które samodzielnie usiłują naprawić nieprawidłowo działające elementy instalacji elektrycznej. Nasza firma elektryczna Klaumar Elektro wielokrotnie już musiała ratować sytuację, kiedy nierozważny właściciel nieruchomości zamiast naprawić usterkę, to jeszcze bardziej ją pogłębił.

Dlatego powiedzenie “z prądem nie ma żartów” należy traktować naprawdę poważnie. Jeżeli dzieje się coś niedobrego z instalacją elektryczną, to lepiej nie ryzykuj samodzielnych napraw i po prostu jak najszybciej dzwoń po pogotowie elektryczne.

Tych sygnałów alarmowych nie przegap

Pożar spowodowany niewłaściwie działającą instalacją elektryczną nigdy nie jest przypadkowy. Zawsze poprzedza go szereg zdarzeń, które niestety często są ignorowane, bo może jakoś to będzie albo czasu brak. Jednak wezwanie elektryka zajmuje de facto chwilę, więc dla bezpieczeństwa warto sięgnąć po telefon. A co powinno wzbudzić uzasadniony niepokój? Podpowiadamy.

Po pierwsze – wybijanie bezpieczników

W nowoczesnych budynkach rzadko się zdarza, ale w tych starszych to norma, chyba że przeprowadzona została modernizacja przestarzałej instalacji elektrycznej. Pamiętaj, że kiedyś korzystało się z mniejszej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną, więc układano mniej obwodów zasilających. W związku z tym obecnie brakuje obwodów, aby instalacja działała optymalnie. Dochodzi do przeciążeń i w efekcie wybijania korków.

Co możesz zrobić samodzielnie? Na pewno sprawdzić, czy brak prądu dotyczy tylko Twojego mieszkania czy to poważniejszy problem wymagający wizyty pogotowia energetycznego. Możesz też zajrzeć do skrzynki rozdzielczej, aby włączyć bezpiecznik, znajdujący się w pozycji wyłączonej.

Kiedy powinieneś wezwać elektryka? Sygnały wskazujące na konieczność wizyty pogotowia elektrycznego to:

  • niemożność włączenia wybitego bezpiecznika,
  • systematycznie pojawiające się wybijanie korków,
  • spalenie bezpiecznika.

tablica elektryczna

Sprawdzenie elektryki chroni Ciebie i Twoich bliskich!

Po drugie – przegrzewanie się gniazd, przełączników i przewodów elektrycznych

To wyjątkowo niebezpieczne zjawiska, ponieważ stanowią ogromne zagrożenie pożarowe. Sytuacja jest jeszcze poważniejsza, kiedy pojawia się dodatkowo iskrzenie bądź dymienie. Zwlekanie wtedy z wezwaniem elektryka jest de facto proszeniem się o kłopoty.

Dlatego sprawdzaj, czy gniazda i przełączniki nie są ciepłe. Zwróć też uwagę na ściany – jeżeli pojawiają się jakieś wybrzuszenia lub farba w konkretnych miejscach zaczyna blaknąć, to znak, że trzeba działać.

Po trzecie – zalanie przewodów elektrycznych

Prąd + woda to przepis na nieszczęście, ponieważ łatwo o porażenie domowników. Co możesz wtedy zrobić samodzielnie? Szybko ewakuować siebie i swoich bliskich, a jednocześnie wezwać pogotowie elektryczne.

Nie tylko awarie. Kiedy jeszcze warto wezwać elektryka?

Pamiętaj, że wielu niebezpiecznym sytuacjom można zapobiec. Wystarczy, że o elektryku będziesz pamiętać nie tylko, kiedy już coś się wydarzy. W jakich okolicznościach pomoc elektryka okazuje się niezbędna?

Projekt instalacji elektrycznej

Aby instalacja elektryczna działała poprawnie, to potrzebny jest dobry projekt. Dzięki temu udaje się uniknąć problemów wynikających z nieodpowiedniej liczby obwodów, złej lokalizacji przewodów elektrycznych, a także punktów oświetleniowych i gniazd.

gniazdko elektryczne

Instalowanie gniazda elektrycznego oddaj w fachowe ręce

Odbiór instalacji elektrycznej i pomiary elektryczne

Elektryk z odpowiednimi uprawnieniami musi też zająć się badaniami odbiorczymi. Czego one dotyczą? Przed oddaniem budynku do eksploatacji należy skontrolować, czy instalacja elektryczna została wykonana zgodnie z założeniami projektowymi oraz dokumentacją techniczną.

Dodatkowo przeprowadza się 2 pomiary – pomiar rezystancji izolacji oraz pomiar pętli zwarcia. Na podstawie testów, pomiarów i badań zostaje sporządzony protokół odbioru instalacji elektrycznej.

Przegląd instalacji elektrycznej

Pamiętaj, że masz obowiązek wezwać elektryka przynajmniej raz na 5 lat. Dlaczego? To wymóg nałożony przez prawo budowlane, aby z taką częstotliwością wykonywać przegląd instalacji elektrycznej. Oczywiście nie zaszkodzi (a wręcz przeciwnie), gdy taki przegląd zlecisz częściej. W wielu sytuacjach pozwala to zapobiegać poważnym awariom.

Udoskonalenie starej instalacji

Mieszkasz w starym budownictwie albo kupujesz mieszkanie, które ma więcej niż 10 lat? W takim razie zadzwoń po elektryka do sprawdzenia stanu instalacji elektrycznej. Czasami trzeba wymienić nie tylko przestarzałe bezpieczniki topikowe, ale też przewody elektryczne i gniazda. Z reguły ochrona przeciwporażeniowa również wymaga odnowienia.

To nie wszystko. Wiesz, co stanowi największy problem? Nieodpowiednia liczba obwodów. W efekcie możesz mieć kłopot z komfortowym użytkowaniem wszystkich nowoczesnych urządzeń zasilanych energią elektryczną, a wybijanie bezpieczników staje się niebezpieczną normą.

Podpięcie niektórych urządzeń elektrycznych

Kupujesz zmywarkę albo kuchenkę elektryczną? No to zerknij na kartę gwarancyjną. Z pewnością znajduje się tam informacja o konieczności wykonania podpięcia do zasilania przez uprawnionego do tego elektryka. Jeżeli zrobisz to na własną rękę, to po prostu stracisz gwarancję.

Pamiętaj też, że bezprawne jest samodzielne uruchamianie pieców akumulacyjnych w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Jak widzisz istnieje wiele sytuacji, kiedy warto wezwać elektryka. Nie czekaj nigdy na ostatnią chwilę, ponieważ wielu awariom można po prostu zapobiec. Zapraszamy zatem do skorzystania z oferty naszej firmy elektrycznej Klaumar Elektro wszystkich mieszkańców Wrocławia.

 

Pogotowie Elektryczne Wrocław 24h
KLAUMAR ELEKTRO
ul. Osiniecka 46B
54-530 Wrocław

TEL: +48 883 923 708
WWW: https://elektryk-wroclaw.pl/kontakt/