Kolejkowo we Wrocławiu jest największą makietą kolejową w Polsce. Sama makieta zajmuje 260 metrów kwadratowych i starannie odwzorowuje poszczególne części Wrocławia i Karpacza. Nie jest to miejsce stworzone jedynie dla dzieci, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie dorośli do Kolejkowa zaglądają najczęściej!
Najciekawsze makiety w Kolejkowie
Twórcy makiety odwzorowali wrocławski Rynek, po którym przechadza się wielu turystów, jeżdżą samochody, nawet na rynku wydarzył się wypadek i potrzaskany samochód tworzy korek, który opanować próbują policjanci.
Ekipa Kolejowa stworzyła miejsce znane wszystkim studentom – ulicę Bogusławskiego, tzw. Nasyp, gdzie królują puby, pizzerie i sex shopy. Na makiecie znajduje się kilka rozpoznawalnych miejsc – Pub Lamus, Pizzeria Oregano czy sklep Delikatesy, gdzie można kupić grillowaną kiełbasę na dzień po imprezie.
Kolejkowo stworzyło piękny Dworzec Świebodzki, w którym trwa casting do Mam Talent. Sam budynek jest idealnie odwzorowany, natomiast ciekawą rzeczą są figurki rozbawionych ludzi, którzy czekają na swoją kolej, aby stanąć przed Kubą Wojewódzkim i resztą jury.
Makietę początkowo można było zobaczyć w Karpaczu, dlatego też nic w tym dziwnego, że znalazło się na niej kilka miejsc z tego miasta. Bardzo ciekawym elementem makiety jest dworzec kolejowy w Karpaczu, gdzie pociąg wysadza turystów. Jednak niesamowitą atrakcją jest góra Śnieżka, wyciąg narciarski i znane wszystkim obserwatorium.
Na makiecie powstało miasto Kolejkowo ze swoim dworcem kolejowym w pobliżu którego odbywają się dni Kolejkowa, ze sceną muzyczną i bawiącymi się ludźmi. Kawałek dalej można zobaczyć wioskę, gdzie rolnicy zbierają siano, a dorodny koń chce się wydostać ze swojej zagrody.
Projektanci makiety zadbali o efekt dnia i nocy, przechadzając się po Dworcu Świebodzkim, można zauważyć co kilka minut rozjaśniane, lub przyciemniane światła, dzięki temu można całe Kolejkowo ujrzeć z różnych perspektyw. Makieta nie jest sztywnym eksponatem muzealnym, większość rzeczy jest na niej ruchome, tramwaje zatrzymujące się na przystanku wydają dźwięk zamykania drzwi, gdzieś w oddali słychać strumyk rzeki czy dźwięk nadjeżdżającego pociągu. To wszystko tworzy niesamowity klimat, prawdziwego świata w miniaturze.
Kolejkowo we Wrocławiu – ceny biletów
Makietę można zobaczyć codziennie w godzinach od 10 do 18. Ceny biletów dla osób indywidualnych są dość wysokie – bilet normalny kosztuje 19 zł, natomiast ulgowy 15 zł (z tego biletu mogą korzystać dzieci do lat 18, studenci, emeryci, renciści oraz osoby niepełnosprawne). Dzieci do lat 3 mogą zwiedzić Kolejkowo bezpłatnie. Tańsze bilety można uzyskać zbierając przynajmniej 15 osobową grupę zwiedzających.
Kolejkowo we Wrocławiu (jest jeszcze jedno w Gliwicach), to doskonała przygoda na 260m2, 15 pociągów ciągnie 60 wagoników i jeździ po 430 metrach torów, a to wszystko w oprawie odwzorowanych budynków, jeżdżących samochodów i kilku tysięcy figurek ludzi i zwierząt. Przyjdź, zobacz i wróć do dziecięcych marzeń, aby zostać kolejarzem!