O wyjątkowości Wrocławia nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz odwiedził to miasto. Ma ono swój urok, a wędrując po miejskich uliczkach czuć tętniące życie. Wrocław jest charakterystycznym miastem, a wiele osób kojarzy go z krasnalami. Ale czy tylko krasnale sprawiają, że miasto jest wyjątkowe?

Wrocławskie mosty

Nie każdy wie, że Wrocław słynie również z mostów. Przed wybuchem II wojny światowej w granicach miasta korzystano z aż 303 mostów oraz kładek. Bardziej współczesne dane wskazują, że we Wrocławiu jest obecnie 118 mostów i kładek, które znajdują się nad głównymi nurtami Odry, a dokładniej nad Starą Odrą oraz Północną i Południową, ale także nad następującymi kanałami: Powodziowym, Żeglugowym, Bocznym, Miejskim, Granicznym, Odpływowym oraz nad kilkoma mniejszymi. Wrocław jest miastem, które otaczają wody. Największą, jaka przepływa przez miasto jest oczywiście Odra, ale w granicach aglomeracji znajdują się też jej dopływy, takie jak: Ślęza, Oława, Bystrzyca czy Widawa, a także wiele, wiele mniejszych. Tak liczne występowanie rzek w obrębie miasta sprawia, że tworzą się w nim liczne wysepki, a w niektórych miejscach wybudowane zostały specjalne śluzy wodne. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie śluzy, która jednocześnie jest mostem albo kładką. Nie każdy wie, że we Wrocławiu, fosa miejska nadal wypełniona jest wodą. Tak duża ilość wody, mostów oraz wysepek sprawia, że Wrocław jest czasem nazywany Wenecją północy. Pod względem liczby mostów i kładek Wrocław wiedzie prym w Polsce, a na tle Europy znajduje się na pewno w pierwszej dziesiątce!

Sprawdź, najwspanialsze mosty Wrocławia.

Mostowe rekordy Wrocławia

Wiele wrocławskich mostów jest bardzo charakterystycznych. Stare, nawet ponad stuletnie, mosty z duszą, jak most Zwierzyniecko, którym dojść można do wrocławskiego zoo czy most Grunwaldzki. Wrocław z jednej strony może pochwalić się największą liczbą mostów, ale z drugiej – budowle pozwalające na przeprawę z jednego brzegu rzeki na drugi zbierają także inne rekordy. Jeden z nich należy do mostu Rędzińskiego, który jest najdłuższym oraz najwyższym mostem w Polsce! Jego długość wynosi 1742 metry, a wysokość w najwyższym miejscu osiąga pułap 122 metrów! Również we Wrocławiu znajduje się jeden z najstarszych mostów w Polsce. Do dnia dzisiejszego łączy on lewobrzeżną część Wrocławia z Wyspą Piaskową. W tym miejscu most funkcjonował właściwie od zawsze, początkowo będąc mostem drewnianym i zwodzonym, przy którym wybudowana była brama miejsca. Obecna, metalowa konstrukcja wybudowana została w 1861 r.

Specyfika i urok wrocławskich mostów

Wrocławskie mosty niewątpliwie mają swój urok. Szczególnie te stare, jak most Zwierzyniecki, Grunwaldzki czy najstarszy we Wrocławiu most Piaskowy wybudowany jeszcze w wieku XIX, w roku 1861! Te stare konstrukcje nadal są w użytku i odbywa się po nich ruch pieszy oraz samochodowy. Jednocześnie obok tych swoistych zabytków w mieście wybudowano wiele mostów nowoczesnych, które górują nad miastem i zadziwiają swoją architekturą, ogromem, nowoczesnością. We Wrocławiu to, co nowe doskonale łączy się i komponuje ze starą, przedwojenną architekturą miejską. Może to właśnie to w tym tkwi urok tego pięknego polskiego miasta?