Podczas spacerów w rejonie wrocławskiego rynku można trafić na wiele interesujących zabytków. Niektóre widoczne są z daleka, inne skryte są pośród nowoczesnych zabudowań. Jednym z tych budynków, które od razy przyciągają wzrok, jest pałac Hatzfeldów, a dokładniej jego pozostałości. Gdzie możemy je zobaczyć?

 

Pałac Hatzfeldtów znajduje się obecnie przy ulicy Wita Stwosza 32. Jest to pozostałość siedziby książęcej rodziny Hatzfeldtów, która ucierpiała w trakcie II wojny światowej. Nie zdecydowano się na jej odbudowanie i została zaadaptowana przez Edmunda Małachowicza na siedzibę galerii sztuki współczesnej Awangarda.

 

Pałac barokowy

Początkowo na miejscu pałacu znajdowały się rezydencje Piastów. Przebudowano je w XVIII wieku, a dokładnie w latach 1714–1722 na pałac w stylu barokowym. Projekt przygotował Christoph Hackner – projektant, który przygotował także inne projekty budynków we Wrocławiu w tym stuleciu. Niestety, budynek spalił się podczas wojny siedmioletniej w 1760 roku.

 

Pałac klasycystyczny

Po pożarze pałac został odnowiony i rozbudowany, za do odpowiedzialny był Carl Gotthard Langhans, jeden z wybitnych architektów niemieckich, który zaprojektował również Bramę Brandenburską.

 

Pałac uzyskał styl wczesnego klasycyzmu i neorenesansu. Elewacja nawiązywała do najlepszych wzorów włoskich. Nie bez powodu Pałac Hatzfeldtów uznawany był za jedną z najbardziej prestiżowych realizacji w Europie.

 

Pałac Hatzfeldtów po wojnie

Podczas oblężenia Wrocławia Pałac Hatzfeldtów został poważnie uszkodzony. Wysadzono jego najwyższe kondygnacje, aby nie utrudniały ostrzału. Runęła główna fasada. Wojnę przetrwał parter, a także portyk balkonowy, hall i boczna ściana przy ulicy Krowiej. Niestety, znaczną część pałacu rozebrano w celu pozyskania cegły na odbudowę Warszawy. Po rozbiórce ocalała tylko sień z zabytkowymi kolumnami pochodzącymi z poprzedniej siedziby Piastów.

 

Po wojnie ruiny pełniły rolę planu filmowego. Pojawiły się plany odbudowy pałacu, ale władze zatwierdziły projekt galerii BWA autorstwa Edmunda Małachowicza.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress