Chociaż Wrocław doznał wielu uszkodzeń podczas oblężenia w trakcie II wojny światowej, to jednak nadal w jego krajobrazie możemy podziwiać wiele zabytkowych obiektów. Jednym z nich jest dawny Landeshaus, czyli Dom Krajowy Prowincji Śląskiej.

 

Landeshaus der Provinz Schlesien, co tłumaczone jest jako Dom Krajowy Prowincji Śląskiej, znajduje się niedaleko Dworca Głównego. Ten monumentalny i masywny budynek z czterema kondygnacjami powstał pod koniec XIX wieku, a dokładnie został zbudowany w 1896 roku. Wówczas położony był przy Gartenstrasse – obecnie przy ulicy Piłsudskiego.

 

Dom Krajowy Prowincji Śląskiej jest budynkiem w stylu neobarokowym, który przyciąga uwagę swoimi misternymi zdobieniami, między innymi portalem, na którym możemy zobaczyć herb Śląska.

 

Na uwagę zasługują również kamienne głowy zdobiące fasadę. Ich autorem był wrocławski rzeźbiarz Christian Behrens oraz jego uczeń Ernst Seger. Głowy te należą do przedstawicieli sześciu nacji – to Polak, Germanin, Mongoł, Czech, Prusak i Węgier. Ich dobór nie jest przypadkowy, ponieważ nacje te związane były właśnie z historią Śląska.

 

Dom Krajowy Prowincji Śląskiej kiedyś i dziś

Do 1945 roku budynek Landeshaus der Provinz Schlesien był siedzibą władz prowincjonalnych (samorządowych). Urzędował w nim Śląski Sejm Krajowy (Provinziallandtag), Wydział Krajowy (Landesausschuss) i Starosta Krajowy (Landeshauptmann), a także pozostałe biura podległe tym władzom, w tym Kasę Krajową (Landeskasse).

 

Po II wojnie światowej Dom Krajowy Prowincji Śląskiej stał się siedzibą Naczelnej Organizacji Technicznej. Część obiektu wynajmowana jest pod działalność usługową i handlową.

 

Niestety, ten zabytkowy budynek nie jest w najlepszym stanie technicznym. Jest zaniedbany – piaskowiec, który posłużył do wybudowania budynku, jest nieoczyszczony, znajdujące się na fasadzie rzeźby są niekompletne. Również jego wygląd pogarszają tablice reklamowe, które zupełnie nie pasują do zabytku.

 

Niemniej jednak, Dom Krajowy Prowincji Śląskiej zasługuje na uwagę pod kątem turystycznym. Warto go zobaczyć podczas swoich spacerów po mieście.