Od 1956 roku we Wrocławiu istnieje Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Jest to jedyna taka placówka w naszym kraju gromadząca wszystkie eksponaty związane z działalnością poczty na ziemiach polskich. Co ciekawe, pierwsza siedziba tego muzeum znajdowała się w Warszawie od 1921 roku. W końcu postanowiono ją jednak przenieść do stolicy Dolnego Śląska.
Wystawy we wrocławskim muzeum
W muzeum organizowane są stałe oraz czasowe wystawy. Trzeba przyznać, że na przestrzeni lat samo funkcjonowanie poczty oraz jej dostarczanie przeszło bardzo duże zmiany. Do stałych wystaw muzeum można zaliczyć szyldy i skrzynki pocztowe. Jak się okazuje jest to bardzo ciekawy fragment muzeum cieszący się ogromną popularnością. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się sama historia Poczty Polskiej od 1558 roku. Warto również wejść do działu prezentującego konne pojazdy pocztowe. Dumą tej wystawy jest dyliżans mieszczący 23 osoby z XIX wieku.
Urządzenia teletechniczne oraz radia
Niewątpliwie warto zapoznać się również z aparatami telegraficznymi i telefonami ponieważ to one ułatwiały kiedyś porozumiewanie się pomiędzy różnymi kontynentami, miastami. Telegrafy Morsa, Hughesa, Baudota i Wheatstone’a znajdowały się kiedyś na stałym wyposażeniu każdej poczty oraz… statku. Dzięki temu ze statków podróżujących do dalekich krajów również nadawana była korespondencja przekazywana do dowódców służb i nie tylko. Jeżeli jesteśmy miłośnikami współczesnego radia i telewizora, to warto odwiedzić dział poświęcony tym urządzeniom. Na pewno zobaczycie na czym nasi dziadkowie mieli przyjemność oglądać różne programy. Pierwszy prototyp telewizora z 1947 roku lub bardzo popularne radia Pionier z 1948 stanowią nie lada atrakcje muzeum.
Niezwykłe okazy na specjalne okazje
W zbiorach muzeum znajdują się takie okazy, które na co dzień spoczywają bezpiecznie w skarbcu. Są one wyjmowane tylko przy szczególnych okazjach. Można tam podziwiać bedeker lub burratino z XVII. Jest to nazwa przewodnika napisanego po włosku, wydanego w Rzymie. Nie tylko można było przeczytać tam o Wrocławiu ale także o Warszawie. Te dwa miasta nazwane tam zostały Varsauia i Vratislauia. Ponadto bardzo ważnym zabytkiem jest również mapa obejmująca Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Poznańskie. Jej autorem jest Juliusz Kolberg. Co więcej mapa jest o tyle ważna, że opis na niej został wykonany w języku polskim. Została ona wykonana w 1817 roku. Muzeum znajduje się również w posiadaniu menu z 1895 roku. Ceny podawane są tam jeszcze w rublach. Pochodzi oni ze stacji pocztowej w Brzeźnicy.
Oferta i wydarzenia Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Muzeum Poczty Polskiej jest również placówką oferującą specjalne wydarzenia kulturalne. Z tego powodu wraz z nowym sezonem wszystkie najważniejsze eventy publikowane są na stronie muzeum. Również wszystkie placówki edukacyjne mogą wziąć udział w specjalnych warsztatach zamkniętych. Ponadto muzeum można odwiedzać od wtorku do niedzieli indywidualnie. Bilet na wystawę kosztuje 10zł i 8 zł. W soboty wejście do muzeum jest darmowe.