Jednodniowa wycieczka za miasto? Niedaleko od Wrocławia mieści się jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku to nie tylko parowozy i wagony. To właśnie tam możecie zobaczyć między innymi polski komputer ODRA 1305 i kolekcję motocykli Harley-Davidson i Indian.
Muzea skupiające eksponaty techniki są bardzo popularne wśród odwiedzających. Niezależnie od tego czy są to środki transportu, broń czy przedmioty codziennego użytku w dawnych fabrykach, niezmiennie budzą spore zainteresowanie. Jednym z takich obleganych muzeów jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, znajdujące się w Jaworzynie Śląskiej, na terenie powiatu świdnickiego.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku mieści się w zabytkowym budynku dawnej parowozowni wachlarzowej. Jak nie trudno się domyśleć, parowozownia zbudowana jest na planie wachlarza. Powstała w roku 1907, przebudowywano ją w kilkukrotnie, w latach 1914, 1943 i 1970. Dziś służy za miejsce postoju i ekspozycji zgromadzonych w muzeum eksponatów.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku powstało w roku 2004, kiedy przejęto od gminy Jaworzyna Śląska niszczejące obiekty i stojące w nich zabytkowe lokomotywy i wagony. Dziś w skład kolekcji wchodzi 50 parowozów, 100 wagonów i inne sprzęty związane z kolejnictwem.
Gala Parowozów
Od 2011 roku muzeum organizuje doroczną Galę Parowozów, w której poza eksponatami muzealnymi udział biorą zabytkowe lokomotywy z Czech i Niemiec. Gala cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających muzeum.
Trasa Parowozowa
Trasa Parowozowa jest specjalnie przygotowaną trasą przejazdu, podczas której można zwiedzać wiele miejsc. Oto ich lista:
- Żuraw węglowy
- Stacja Muzeum
- Olejarnia
- Piaskownia
- Żuraw wodny
- Kanał Oczystkowy
- Elektrowyciąg
- Obwodnica kolejowa
- Hala Parowozowni
- Zapadnia
- Stacja Park
Przejazdy odbywają się w wybrane weekendy w sezonie wiosenno-letnim oraz dla grup zorganizowanych. Wszystkie obiekty zebrane na trasie są istotnymi elementami techniki kolejowej. Skład prowadzony jest przez polską zabytkową lokomotywę Tkt48-18 lub przez czechosłowacki wagon szynowy Motorak.
Godziny otwarcia muzeum:
sezon letni (maj – wrzesień)
codziennie w godz. 10.00 – 18.00
sezon zimowy (październik – kwiecień)
pon. – pt. 8.00 – 16.00
sob. – nd. 10.00 – 16.00
święta 10.00 – 16.00.
Informacje o cenach biletów i szczegółowych warunkach zwiedzania można sprawdzić bezpośrednio na stronie muzeum – http://muzeumtechniki.pl/